Animecon Halloween to ponad 230 godzin, atrakcji, na które składają się m.in. prelekcje, warsztaty, pokazy, a także konkurs Cosplay.  W tym miejscu Publikujemy tylko niewielki ułamek programu każdej z naszych sal, abyście już teraz mogli poczuć przedsmak tego co czeka Was podczas trwania festiwalu. Lista ta z tygodnia na tydzień będzie powiększała się o zapowiedzi kolejnych sal programowych. 

Sienkiewicz powinien robić shouneny

Mangi i powieści Sienkiewicza to niemal to samo! Tylko gdzie są do tego przesłanki? Czy są wogóle różnice? Czy Naruto i Kmicic to bracia? Co do tego wszystkiego mają trójkąty? Odpowiedzi na te i inne bezsensowne pytania tylko na tym panelu.

Osoba prowadząca: Wojtek “Zowie”

Carole & Tuesday & Muzyka Zachodnia
Jedno z najciekawszych i najszerzej omawianych anime roku! Każdy odcinek współdzieli tytuł z inną piosenką, ale czy tylko tytuł? Zapraszam do zabawy w nadinterpretacje, nadmierne łączenie nieistniejących kropek oraz do posłuchania świetnej muzyki!

Osoba prowadząca: Wojtek “Zowie” 

Shounen Jump – jak to ugryźć?

Shukan Shounen Jump to japoński tygodnik z mangami w których wchodzą między innymi takie perełki jak One Piece, Shokugeki no Souma czy Boku no Hero Academia. A co z tymi mniej znanymi tytułami? Co warto czytać? Które z nich dostaną prawdopodobnie bajkę? Przyjdź i poznaj odpowiedzi na te pytania.

Osoba prowadząca: Madzia

Wiedźmy w anime

Wiedźmy mogą ważyć trucizny, chodzić do szkoły, latać na miotłach, szukać przeznaczenia, przyjaźni, miłości. Mogą też być tematem panelu.

Osoba prowadząca: Wojtek “Zowie”

Kobieta w kulturze Japonii czyli jak mangi shoujo wpłynęły na życia dziewczyn

Poważny panel o historii japońskiego społeczeństwa, trochę o tym jak rozwijała się popkultura, a przede wszystkim o roli dziewczynek w tej historii. Jak to się stało, że powstał cały segment mang dla dziewczyn i co japońskie nastolatki mogą jej zawdzięczać – albo za co ją przeklinać. A poza tym duże omówienie mangi shoujo, jej narracji, estetyki i solidna dawka klasycznych tytułów. Wyjaśnię także, w jaki sposób z mangami shoujo połączone są yaoi, yuri i Hello Kitty. Mangami shoujo zajmuję się zawodowo, pisząc o nich pracę naukową i wykorzystując ich estetykę w swojej twórczości, związanej ze sztuką ogrodową.

Osoba prowadząca: Daria

Wielka Encyklopedia Prawdziwego Otaku – Zapraszam wszystkie osoby chętne dowiedzieć się w jaki sposób poruszać się po miejscach zawierających informacje o naszym hobby. Sprzedamy Wam wskazówki jak i gdzie najlepiej oglądać bajki, gdzie czytać mangi, jak pobierać, gdzie kupić Visual Novel, Light Novel, czy też gdzie dowiedzieć się kto podkłada głos Twojej ulubionej postaci i jak śledzić jej codzienne życie. To tylko garstka tego o czym usłyszycie na panelu. Zapraszamy, informacje jakie Ci przekażemy na pewno przydadzą Ci się na drodze prawdziwego otaku.

Prowadzący: Wulgi, Tomasz

Potworny konkurs muzyczny DJ-a Panzerfausta – Gdy potworna kakofonia zostanie wplątana w utwór muzyczny nawet najdzielniejsi śmiałkowie mogą nie podołać wyzwaniu. Konkurs polegający na odgadywaniu popularnej muzyki na która nałożony jest odpowiedni filtr specjalnie stworzony na potrzeby tej atrakcji. Czy odważysz się zmierzyć się z DJ-em Panzerfaustem i jego upiornym miksowaniem anisongów? Konkurs przygotowany dzięki Polonii w Australii.

Prowadzący: Tomek

Studio TRIGGER – ratuje anime czy je rujnuje? – Na tym panelu postaramy się przedyskutować szereg pytań dotyczących studia, odpowiedzialnego za takie anime jak Kill la Kill czy Darling in the Franxx. Czy to faktycznie nowe studio? Czy ma styl, który czyni je rozpoznawalnym? Czy jego podejście do animacji jest nowoczesne? A może właśnie są tradycjonalistami? Jeśli interesujecie się historią tego studia, animatorami lub po prostu chcecie pokazywać sobie z nami triggerowe memy – zapraszamy! Fight for justice!

Prowadzący: Daria, Madzia

Wielka gra planszowa z anime i nie tylko – Wirtualna planszówka w której poza elementem losowym, znacząco premiowana jest też twoja wiedza. Odpowiadaj poprawnie na pytania a wspólnie ze swoją drużyną możecie otrzymać dodatkowe oczka do rzutu kostką czy też rzutem na taśmę zamienić się z drużyną prowadzącą. Uważaj jednak bo i zła odpowiedź może sprowadzić na was nieszczęście.

Prowadzący: Kuba

Japońscy i koreańscy mordercy (prawo i historia)

Jacy mordercy zapisali się niechlubnie na kartach azjatyckiej historii. Czy słyszałeś o tym, że w Japonii mamy najmniejszy odsetek zabójstw na całym świecie? Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego? Jak „niesamowicie skuteczne” prawo powoduje, że ludzie nie mordują, a może to kultura i historia pozwala nazywać Japonię najbezpieczniejszym krajem świata. Czy koreańskie prawo wygląda podobnie?  W którym z tych krajów nadal wykonuje się karę śmierci, a w których z nich samobójstwo jest nielegalne.

Osoba prowadząca: MamaNeko

 

LARP: Opuszczony dom państwa Lascelles

Należycie do grupy zrzeszających fanów Urbexu (Urban Exploration) i postanawiacie wybrać się do domu państwa Lascelles, którzy zaginęli w niewyjaśnionych okolicznościach. Żeby dodać klimatu temu wypadowi postanawiacie wybrać się tam w nocy. Jeszcze nie wiecie, że to wyjście odmieni Wasze życia…

Osoba prowadząca: Sadako

 

Twoja pierwsza postać do DnD 5e

Rasy, klasy, alignment – przyjdź i dowiedz się jak stworzyć swoją pierwszą postać do Piątej edycji Dungeons and Dragons!

Osoba prowadząca: Daiki

Rozpoznaj Potwora

Macka? Złowrogi cień? Widzisz, co czai się tam za rogiem? Odgadnij jak najwięcej paranormalnych bestii z najróżniejszych japońskich animacji i pokaż, że jesteś prawdziwym znawcą bestiariusza.

Osoba prowadząca: Wolf

Gdzieś już to widziałem – Schematy Shonenów

Gdy ogląda się dużo tytułów, powoli zaczynają się zlewać w jeden. A schematy które tam występują są wręcz do bólu widoczne. Zapraszam na najbardziej popularne schematy w shonenach.!

Osoba prowadząca: Uwo

Japoński i koreański horror – za co lubię azjatyckie kino – Azjatyckie kino to coś unikatowego, a jednak dla osób, które tą częścią świata się nie interesują, jest ciężkie do odbioru. Czy Japonia słynie tylko z gore, dlaczego tak wiele filmów z tego kraju doczekało się amerykańskich remak’ów i czy oryginały warte są poznania? Co w nazwie tego panelu robi Korea i czy znasz jakikolwiek koreański horror? 

Prowadzący: MamaNeko

Przegląd anime kryminalnych – Wstać! Ukłon! Sąd prowadzi sprawę! Czyli o seriach ze zbrodnią w tle.

Prowadzący: Mroczuś

LARP: Ostatkiem sił – Rok 2022, 17 Czerwca. Mija 4 miesiąc od wybuchu apokalipsy zombie. Stacjonujecie w jednej z kamienic, zwaną teraz Bazą Nadziei. Ta ckliwa nazwa mimo wszystko podnosi Wam morale. Kamienica oraz cmentarz znajdujący się tuż przy niej otoczony jest wysokim murem, którego zombi nie są stanie przeforsować. Sam budynek stał się szpitalem, magazynem oraz kwaterą główną dla oddziałów walczących z zombie. Baza Nadziei, dzięki dobremu dowodzeniu stała się jednym z największych skupisk ludzi. Cykliczne obrady pozwalają na sprawne funkcjonowanie tego miejsca, a na dzisiejszym zebraniu zdecydujecie o losach Bazy Nadziei oraz o przebiegu.

Prowadzący: Sadako

Anime cliché – Ona – biegnie spóźniona do szkoły z tostem w buzi. On – nowy uczeń siedzący w ostatniej ławce przy oknie. Czy ich tragiczna przeszłość pozwolił im pilotować ogromne mechy i przybyć w ostatniej sekundzie przed zagładą świata? Zapraszam na przegląd najznamienitszych klisz anime.

Prowadzący: Krakers

Czasowe podróże, małe i duże – Kosmici, esperzy, podróżnicy w czasie… kto nie chciałby ich poznać? Na tym panelu pojawią się akurat ci ostatni, więc nie martwcie się jeśli pierwsze spotkanie z nimi nie będzie zbytnio udane. Zawsze możecie przenieść się pomiędzy wymiarami albo skoczyć do przeszłości, aby je przeżyć drugi, trzeci albo nawet jedenasty raz. Oczywiście o ile taki będzie wybór bramy.

Prowadzący: Kori

Pogromcy duchów w anime – Seksbomba uzbrojona w laserową szminkę, czarodziejka z miotającym rakietami samochodem czy też mistrz piorunowego miecza, strzelający do demonów kulami różańca z palców. Pogromcy duchów i demonów w japońskich anime to bardzo zróżnicowana grupa. Jeśli chcecie poznać najciekawszych z nich oraz posłuchać więcej na temat tytułów, z których pochodzą – zapraszam!

Prowadzący: Goge

Małe lecz grrroźne! – krótkie formy animowane z motywem grozy – Animowany horror ma to do siebie, że nie działa na widza tak jak film aktorski czy gra z tego samego gatunku. I o ile w seriach tv poświęconych tej tematyce ciężko uświadczyć czegoś, co rzeczywiście starałoby się budować klimat zamiast bazować na krwi i flakach, tak w przypadku shortów, filmów czy serii OVA twórcy często mają większe pole do popisu i zabawy. Na tym panelu przerobimy wszelkie rodzaje animacji, którym przewodzi atmosfera mroczna, tajemnicza czy dziwaczna.

Prowadzący: Tomasz

Jak nie nadziać się na krawędź? – o anime typu edgy – Jak łatwo rozpoznać mroczne anime dla gimnazjalistów i uniknąć pocięcia się przypadkowo krawędzią? Gdzie leży granica pomiędzy groteską, a kiczem? Na tym panelu zajmiemy się omówieniem, co cechuje takie tytuły jak Tokyo Ghoul, Elfen Lied czy Mirai Nikki oraz zastanowimy czy serie które wydają się dobrze wpisywać w ustalone przez nas kryteria rzeczywiście można określić mianem „edgy”.

Prowadzący: Tomasz

Wirusy, krawiędziarze i piwnica – przegląd mang mrocznych – W głębokich odmętach M&A, pomiędzy małymi dziewczynkami, romansidłami, yaoicami i superchłopcami wypluwającymi ogień z tyłka, kryją się oni. Szaleńcy. Mordercy. Potwory. Ludzie giną, detektywi szukają, demony grasują po lasach. Chcesz tego doznać? Zapraszam na Halloweenowy panel, na którym przyjrzymy się temu co mroczne na polskim rynku. Przejdziemy przez kryminały, horrory, thrillery… I tak, być może na krawędź też znajdzie się miejsce.

Prowadzący: Celion

Turniej Heroes 3 na AnimeConie – Dla wszystkich fanów Heroes mamy dobrą wiadomość! Będziecie mogli się wykazać swoimi zdolnościami na konwencie podczas turnieju Heroes of Might and Magic 3: Horn of the Abyss. Walki odbędą się w trybie 1v1 na najnowszej aktualizacji HotA. Mapa „Arena v2.6.2”.

Prowadzący: Dante

Gamesroom – Jeśli lubicie podczas konwentu przysiąść ze znajomymi i zagrać w ciekawą grę planszową, to mamy coś dla Was. Graciarnia wysyła swoich emisariuszy wraz ze sporymi częściami zbiorów, aby zorganizować dla Was tegoroczny gamesroom. Poprowadzą dla Was turnieje, a jeśli pomimo najszczerszych chęci do gry nie będziecie znać zasad jakiegoś tytułu, nie szkodzi – na miejscu czekać będą osoby, które chętnie podzielą się wiedzą.
Gamesroom będzie otwarty dla Was przez cały czas trwania konwentu, jako jedyna sala z atrakcjami na drugim piętrze, więc nie krępujcie się zawitać nawet w środku nocy.

Wioska Naruto – W sali przygotowanej przez Konoha Project czeka na Ciebie cały wachlarz atrakcji prowadzonych przez sympatycznych cosplayerów, którzy wcielą się w postacie z serii! Ponadto by utrzymać klimat Wioski, salę ozdobi masa tematycznych dekoracji rodem z anime, a na prawdziwych fanów Naruto czeka także sklepik! Przyjdź i zrób sobie zdjęcie na tle scenografii oraz odwiedź ulubione miejsce Naruto – bar Ichiraku Ramen.

Autorka plakatu: Fukari

Halloween to czas szkieletów, duchów, zjaw i tajemniczych mocy. A co gdyby część z nich zamknąć bezpiecznie w kawałku papieru? Zapraszamy na klimatyczne warsztaty z Dorigami, podczas których nauczymy się składać wszystko to, co tylko przyjdzie wam do głowy, a może nawet więcej! Nietoperze, dynie, pająki – wszystkie te rzeczy da się wyczarować za pomocą magicznej sztuki składania papieru. Nie jest ważny wiek ani doświadczenie – tutaj każdy znajdzie coś dla siebie.

Nie samym anime człowiek żyje. Jeśli chcecie też trochę poznać kraj, który je tworzy, to pomoże Wam z tym Japonica Creativa – Japonistyczne Koło Naukowe Studentów UAM.
Japonica Creativa to koło zrzeszające studentów japonistyki UAM. Od 2002 roku dzielą się swoją pasją, prowadząc spotkania i warsztaty promujące kulturę japońską. Na Animeconie przygotują dla Was dwie atrakcje:
Kitsuke – nauka ubierania damskich yukat i kimon, gdzie wszystkie zainteresowane osoby będą mogły przymierzyć te tradycyjne stroje i zrobić sobie zdjęcie lub dwa.
Czy warto studiować japonistykę?, gdzie będziecie mogli dowiedzieć się m.in. jak wygląda nauka na tym kierunku i czy po studiach czeka coś więcej niż praca w markecie.