The Basement to grupa osób tworzących imprezy fanowskie w całym kraju. Doświadczeni ludzie posiadający niezbędne umiejętności do prowadzenia działań związanych z tworzeniem eventów. The Basement to ekipa, którą połączyły pasja, chęć tworzenia czegoś niesamowitego i odkrywania ludzi na nowo. Poznając i zarażając swoimi ambicjami i ideami, zjednują sobie coraz większą ilość przyjaciół, stale poszerzając społeczność.


Diabelny plan: jak wciągnąć znajomych-normików w anime, Sobota 09:00-10:00 (panel)

Nie wiesz, co tu robisz? A może chcesz, aby twoi znajomi spojrzeli trochę łaskawszym okiem na nasze hobby? W planie: przewodnik po głównych nurtach, wpływ anime na kulturę zachodnią i odwrotnie, instrukcja obsługi Internetu dla absolutnie początkujących, parę przydatnych przestróg, a także polecane drogi startu bazując na różnych preferencjach i zainteresowaniach.
Prowadzący: Vam Pyro

Alternatywny czerwony kapturek – kilka słów o RWBY – Sobota 10:00-11:00 (panel)

Panel dyskusyjny dla fanów serii RWBY – teorie, fakty, ciekawostki, a przede wszystkim miło spędzony czas! Uwaga na spoilery!
Prowadzący: Keithulu

Nie taki smok straszny – Sobota 11:00-12:00

Smok jest jednym z najsilniej kojarzonych z Chinami symbolem, choć powoli przegrywa rywalizację z pandą. „Przodek” wielkich cesarzy, władca wód, wielka koncentracja energii yang. Czy jest tylko produktem wybujałej wyobraźni? Skoro zbudowany jest z części ciała dziewięciu innych zwierząt, to czy istniały na terenie Chin stworzenia, które mogły stać się jego pierwowzorem? Czy chińskie smoki mają skrzydła? Jaki mają kolor? I czy trzeba im – jak ich europejskim krewniakom – składać w darze dziewice? Czy w legendach i mitach odnajdziemy bohaterskich pogromców smoków? Czy wielki smok się czegokolwiek boi? O tym i jeszcze więcej opowiem w mojej prelekcji.
Prowadzący: dr Agnieszka Paterska-Kubacka

Dekonstrukcja – jak rozmontować horror, mechy i magiczne dziewczynki na części pierwsze – Sobota 12:00-13:00 (panel)

Dekonstrukcja – słowo-wytrych, temat-rzeka, frazes używany przez fanów anime mimo braku jego solidnej definicji. Czym jest dekonstrukcja? Czym różni się od parodii, a czym od dramatycznego podejścia do popularnych motywów? Jaki wpływ wywiera na przyszłość gatunku, do którego się odnosi? O próbach i sukcesach dekonstrukcji na przykładach znanych i nieznanych książek, filmów i seriali anime: Wiedźmin, Hot Fuzz, Cabin in the Woods, Gra o Tron, Neon Genesis Evangelion, Puella Magi Madoka Magica, parę prób polemiki z trendem isekai typu Re:Zero, i wiele, wiele innych.
Prowadzący: Vam Pyro

Kto mieszka na księżycu? – Sobota 13:00-14:00 (panel)

W kulturze chińskiej Księżyc jest związany z kobietą, kobiecością, kobiecym łonem. Księżyców było pierwotnie dwanaście, co odpowiadało ilości miesięcy w roku księżycowym, a wszystkie one były córkami cesarza Yuna. Tajemniczy związek łączy Księżyc z cyfrą „siedem”, ponieważ co siedem dni zmienia on swoje oblicze. Wśród stałych rezydentów tego satelity znajdują się: ropucha o trzech łapach, niewiasta o imieniu Chang’e, królik oraz Wu Gang – chiński „Syzyf”, skazany na wiecznie rąbanie cynamonowego drzewa. Fakt, iż pierwotni czcili bóstwo Księżyc i bóstwo żabę ma także związek z wiarą w odrodzenie i zmartwychwstanie. Tradycyjny chiński kalendarz łączy z Księżycem dwa ważne święta: Święto Środka Jesieni oraz Święto Podwójnej Siódemki. Echa wszystkich tych wierzeń odnajdziemy współcześnie w chińskim projekcie eksploracji Księżyca 🙂
Prowadzący: dr Agnieszka Paterska-Kubacka

Waifu Wars, Werbunek – Sobota 14:00-15:00 (wydarzenie)

Werbunek uczestników plebiscytu Waifu Wars – patrz opis plebiscytu 😉

Geopolityka Dalekiego Wschodu – wprowadzenie – Sobota 15:00-16:00 (panel)

Kilka podstawowych informacji o geopolityce Dalekiego Wschodu. Wiedza, która z pewnością pozwoli ci zrozumieć kilka mechanizmów rządzących światem i rynkiem, także tym mangowym.
Prowadzący: Sucharkowy Potwór

Konkurs wiedzy z serii Gothic – Sobota 16:00-17:00 (konkurs)

Jesteś fanem przygód bezimiennego? Znasz każdy zakamarek świata stworzonego przez Piranha Bytes? A może po prostu miło wspominasz dzieciństwo spędzone na ogrywaniu II z Nocą Kruka? Wpadaj na atrakcję i popisz się swoją wiedzą 😉
Prowadzący: Vampire WiDim

Zachodnie fantasy oraz judeochrześcijańskie anioły i demony w mandze i anime – Sobota 17:00-18:00 (panel)

Edo, katany, youkai? A gdzie stara dobra fantastyka a’la Tolkien i D&D, z tarczami, rycerzami, czarodziejami i smokami? Podróż w poszukiwaniu fantastyki przyjaznej dla europejskiego widza, z przystankami po drodze przy absolutnych klasykach typu Berserk i momentami zadumy nad sposobami użycia mitologii judeochrześcijańskiej, analizując wpływ zachodniej fantastyki na wschodnią i odwrotnie.
Prowadzący: Vam Pyro

Widmo wojny a gumowe potwory – kaijū – Sobota 18:00-19:00 (panel)

Nie od dziś wiadomo, że Japonia słynie z wysokiej klasy, wyrafinowanych horrorów. Kultowym fragmentem tego typu twórczości są opowieści o ogromnych, dziwnych potworach, które powstały dzięki szeregowi specyficznych uwarunkowań.
Prowadzący: Sucharkowy Potwór

Eskapizm i hikkikomori, czyli piekło samotności – Sobota 19:00-20:00 (panel)

W dobie wyścigu szczurów i przerostu ambicji łatwo zgubić się w życiu. Jak ludzie zamykają się w sobie na długo? Dlaczego warto ich z tego wyciągać? Opowiem wam o czymś, co jest jedną z misji The Basement.
Prowadzący: Sucharkowy Potwór

Psychodeliczna psychologia Junga – audiowizualny przewodnik w postaci Flip Flappers – Sobota 20:00-21:00 (panel)

Wiele tematów znajduje odważne, poruszające i dające do myślenia adaptacje anime – i nie inaczej jest z psychologią. O depresji, psychozie maniakalno-depresyjnej i schizofrenii oraz całej rzeszy przypadłości przedstawianych w japońskich kreskówkach robiących kisiel z mózgu zarówno obsadzie, jak i widowni. Oprócz znanego wszystkim Freuda głównym punktem odniesienia jest tu Carl Jung, którego teorię psychoanalizy pomoże nam poznać stworzone dwa lata temu anime „Flip Flappers”.
Prowadzący: Vam Pyro

Apoteoza przegrywu na przykładzie SAO i battle haremów – Sobota 21:00-22:00

Wszyscy znamy przynajmniej jeden taki scenariusz: młody chłopak ląduje w świecie z gry RPG albo w szkole, w której uczniowie wykazują ponadnaturalne zdolności – w każdym razie będą się tam naparzać na miecze – a następnie dookoła niego samoistnie formuje się wianuszek dziewcząt, naturalnie przyciąganych siłą grawitacji do ciężaru monumentalnej tępoty romantycznej bohatera. O identyfikacji z postaciami w anime, strukturze obsady typu harem w różnych zastosowaniach oraz wpływie tworzenia bohatera z projekcją widowni w założeniu na cały krajobraz kulturowy i rynek japońskich seriali. Wspomniane zostaną między innymi Sword Art Online, GATE, KonoSuba i Re:Zero.
Prowadzący: Vam Pyro


Waifu Wars by the Basement, finał – Sobota 22:00-00:00

Z internetowej czeluści, z mentalnej piwnicy wypełza legenda mangowego fandomu – waifuiści. Niczym średniowieczni rycerze, zadeklarowali oni dozgonną miłość damie swego serca – pozbawionej zbędnych przywar świata rzeczywistego fikcyjnej niewieście z Dalekiego Wschodu. Bądźcie świadkami i sędziami ich turnieju, przeniesionego z frontu internetowej sekcji komentarzy do prawdziwej, kulturalnej debaty! Wstęp bez kolejki za okazaniem poduszki, figurki albo cosplayu twojej waifu.
Przed uczestnictwem w atrakcji zapraszamy do sali w godzinach 14:00-15:00 na werbunek.

Diabelna wiedzówka z Highschool DxD – Niedziela 08:00-09:00 (konkurs)

Diabły, anioły, inne potwory – czy to nie brzmi upiornie? Highschool DxD jest serią której nie trzeba przedstawiać – sprawdź co wiesz o tej serii!
Prowadzący: Bookel

Koszmar życia w makabryle – Kowloon Walled City – Niedziela 09:00-10:00 (panel)

Uważasz, że twoje osiedle jest ciasne? Wyobraź sobie ponad 50000 ludzi mieszkających na obszarze wielkości czterech szkół konwentowych… Witamy w Kowloon Walled City, artefakcie ubiegłego wieku, pomniku dzikiej planistyki!
Prowadzący: Sucharkowy Potwór

Horror dla wymagających – Niedziela 10:00-11:00 (panel)

Horror to gatunek, którego w anime nie można zbyt wiele znaleźć w porównaniu z bardziej mainstreamowymi nurtami, a większość istniejących tytułów to typowe slashery. O tym, czym wyróżniają się jedne z najlepiej ocenianych anime z tagiem „horror”, a co rozczarowuje w popularnych, acz słabo ocenianych tytułach. Wśród omawianych anime nie zabraknie Monstera, Mononoke oraz Shinsekai yori, jak również Elfen Lied, Mirai Nikki oraz Tokyo Ghoul.
Prowadzący: Vam Pyro

Historia japońskiego rynku gamingowego w pigułce – Niedziela 11:00-12:00 (panel)

Zastanawiałeś się kiedyś, jak to się stało, że PlayStation jest teraz tak popularne? Za dziecka zagrywałeś się w Pokemony na Gameboyu i tęsknisz za starymi czasami? Na tej prelekcji dowiesz się, jak to wszystko się zaczęło i rozwijało przez lata.
Prowadzący: Jamuuu

Yandere Simulator – przegląd aktualizacji – Niedziela 12:00-13:00 (panel)

Yandere Simulator to gra tworzona na oczach widzów. Przybliżymy ostatnie newsy ze świata YanSim, nowe postacie i funkcje, które się niedawno pojawiły.
Prowadzący: Loni

Warsztaty: Prasowanki i obrazki 2D – Niedziela 13:00-15:00 (warsztaty)

Tworzymy właśnie małą waifu i ogromnego Pokeballa, może chcesz nam pomóc? O co chodzi? Prowadzimy warsztaty, których owoce możesz zabrać ze sobą 😉  Nie rysujemy, robimy prasowanki – układasz to, co podpowiada ci wyobraźnia, zaprasowujesz i gotowe! Fajnie, prawda? Przyjdź nas odwiedzić!
Prowadzący: Universal Shop