AnimeCon będzie twoim pierwszym konwentem? O nic się nie martw, z nami odpowiednio się do niego przygotujesz i na pewno niczego nie przegapisz.

 

Nocleg, łazienki i prysznice

Nocleg na konwencie jest zagwarantowany przez organizację i do dyspozycji uczestników oddane są tak zwane „sleeproomy”. Są to pomieszczenia przeznaczone do spania i odpoczywania, w których śpi od kilku do kilkuset osób na raz (w zależności od wielkości konwentu). Organizacja nie zapewnia jednak materaców ani karimat i oto musisz zadbać już sam.

Na terenie konwentu znajdują się także toalety oraz prysznice. Warto z nich korzystać, aby zachować pełen komfort zabawy podczas trwania imprezy.

 

Co warto ze sobą wziąć?

Po pierwsze, zastanów się, czy będziesz spać na terenie konwentu, a jeśli tak, to zadbaj o najważniejsze wyposażenie: karimatę i śpiwór. Jeśli uważasz, że może być ci za twardo lub za zimno, możesz wziąć ze sobą również materac i koc.

Na noc konwentowicze przebierają się zazwyczaj w piżamy, więc do plecaka możesz wrzucić też coś wygodnego do spania.

Na terenie konwentu znajdziesz prysznice i łazienki, więc warto wziąć ze sobą ręcznik, mydło, szampon, szczoteczkę do zębów i pastę, żeby móc z nich skorzystać. Nie zapomnij też o gumowych klapkach! Jeśli zostajesz z nami na cały weekend, to pamiętaj także o bieliźnie i ubraniu na zmianę.

Jeśli nie masz zbyt dużego budżetu na jedzenie i picie, to możesz wziąć ze sobą również jakiś prowiant. Pamiętaj jednak, że na teren szkoły nie wolno wnosić napojów alkoholowych!

Nie zapomnij także o legitymacji, dowodzie osobistym (jeśli posiadasz) oraz portfelu! Mogą się przydać przy akredytacji, ale też podczas korzystania z komunikacji miejskiej czy kupowania wspaniałych rzeczy na naszych licznych stoiskach. Osoby nieletnie muszą przynieść ze sobą również pisemną zgodę rodzica na uczestnictwo w naszym wydarzeniu.

 

Bilety wstępu

Bilety wstępu na konwent możesz kupić wcześniej, kiedy zostanie otwarta ich internetowa sprzedaż. Warto to zrobić, bo często są wtedy tańsze, a kolejki dla osób z kupionymi wcześniej biletami są zazwyczaj o wiele krótsze. Jeśli jednak nie interesuje się zakup online, to oczywiście możesz zrobić to także na miejscu.

Bilety dzielą się na jednodniowe (sobota lub niedziela) oraz dwudniowe. Te drugie pozwolą ci zostać na terenie konwentu również w nocy, a także skorzystać ze sleeproomu. Każdy rodzaj różni się kolorem opaski, którą później będzie sprawdzała ochrona.

Po kupieniu biletu lub pokazaniu dowodu zakupu online przy akredytacji dostaniesz opaskę na rękę w odpowiednim kolorze (jest ona wytrzymała i wodoodporna, więc nie ściągaj jej podczas trwania konwentu), papierowy identyfikator oraz mapkę lub informator (czasami są one dostępne jedynie online lub w punktach informacji). Opaskę należy pokazać ochronie przed każdym wejściem na teren konwentu oraz w każdej chwili, kiedy zostanie się o to poproszonym.

 

Panele, wiedzówki, LARPy, warsztaty…

Wiedzówki, panele, warszaty, LARPy… konwentowa terminologia może początkowo wydawać się ogromnie skomplikowana, dlatego stworzyliśmy dla ciebie słowniczek, który wszystko ci wyjaśni:

Wiedzówka – jest to konkurs wiedzy w danym temacie, w którym często można wygrać konwentowe punkty wymienialne na atrakcyjne nagrody.

Screenówka – to taka wiedzówka, na której puszczane są fragmenty gier, filmów lub anime. Zazwyczaj trzeba odgadnąć, z jakiej produkcji puszczony był fragment, ale czasami pojawiają się bardziej podchwytliwe pytania.

Warsztat – jest to twórcza atrakcja, na której tworzy się lub rysuje. Materiały są najczęściej zapewnione przez organizacje, a wykonaną rzecz można później zabrać do domu.

Panel – panele są najczęściej dyskusjami moderowanymi przez twórcę danej atrakcji. Można porozmawiać o ulubionej serii, pooglądać różne teledyski, pokłócić się na temat jakiejś postaci, albo po prostu posłuchać tego wszystkiego z końca sali.

LARP – live action role-playing – podczas tej atrakcji uczestnicy wcielają się w wybrane role, poznają zasady rozgrywki i wspólnie tworzą oraz odgrywają jedyną w swoim rodzaju opowieść moderowaną przez Mistrza Gry. Przypomina to trochę improwizowany teatr, ale akcja osadzona jest często w światach znanych z gier, filmów czy książek.

Konkurs cosplay – jest to konkurs, w którym mogą wystąpić wszyscy zapisani wcześniej cosplayerzy, czyli osoby, które przebrały się za postać ze swojej ulubionej gry, anime lub filmu. Jest to główna atrakcja konwentu, którą naprawdę warto zobaczyć!

 

 

Helperzy, orgowie, medycy…

Helperzy, orgowie, medycy… początkującemu konwentowiczowi aż kręci się w głowie od szeregu nazw opisujących różne funkcje „obsługi” konwentu. Do kogo możecie zwrócić się o pomoc i w jakiej kwestii?

Helper – jest to zazwyczaj wolontariusz, który pomaga podczas wydarzenia, a często także przed i po nim. Helperzy mają różne zadania, takie jak sprzątanie, udzielanie informacji, akredytacja uczestników czy przekazywanie ważnych informacji. Jeśli więc masz jakiś problem, jest to pierwsza osoba, do której powinieneś się zwrócić.

Org – to skrót od słowa „organizator”, co oznacza po prostu osobę, która pracuje przy tworzeniu konwentu. Orgowie mają bardzo dużo pracy i są zazwyczaj zabiegani, więc staraj się im nie przeszkadzać, jeśli nie wydarzyło się nic poważnego. Jeśli szukasz jakiegoś orga, najszybciej znajdziesz go w Biurze Konwentowym.

Medyk – medycy to wykwalifikowana obsługa medyczna konwentu, która pomoże ci w razie jakiegoś wypadku, zasłabnięcia czy skaleczenia. Jeśli zobaczysz kogoś, kto potrzebuje pomocy medycznej, możesz ich o tym powiadomić.

Ochrona – jak sama nazwa wskazuje, są to osoby zajmujące się ochroną konwentu. Słuchaj się ich wskazówek i pokazuj im swoją konwentową opaskę za każdym razem, kiedy o to poproszą. Możesz im także zgłosić niebezpieczne zdarzenia, takie jak bójki czy alkohol wniesiony na teren konwentu.

 

Co robi się na konwencie?

Po pierwsze, na konwencie dobrze się bawi! Warto sprawdzić, co dzieje się w każdej sali i spróbować każdego rodzaju atrakcji, żeby wiedzieć później z czego warto korzystać, a czego lepiej unikać – każdy ma własne preferencje. Jeśli jesteś na konwencie pierwszy raz, to warto zahaczyć o najważniejsze atrakcje, takie jak cosplay czy warsztaty origami. Przeznacz też trochę czasu na zawarcie nowych znajomości i przeczesanie stoisk i sklepików.

Większość konwentowiczów sprawdza plan atrakcji jeszcze przed konwentem i próbuje odpowiednio zaplanować sobie czas, tak żeby skorzystać z paneli i warsztatów, które najbardziej ich interesują. Możesz też zrobić to na samym początku konwentu, kiedy dostaniesz plan w wersji papierowej – pozaznaczaj sobie markerem atrakcje, na które chcesz pójść, żeby o nich nie zapomnieć. A marker przyda się też do wpisania ksywki na papierowy identyfikator.

Natłok atrakcji, sklepów i konkursów może być na samym początku trudny do ogarnięcia, więc nie zapomnij o zajęciu sobie miejsca w sleeproomie i rozstawienia swojego materaca/śpiwora lub maty.