B1/Wonderz „88⭐Melodies” – prowadzący: B1/Wonderz (wydarzenie)
Jak to jest robić z siebie głupca na scenie, dobrze czy niedobrze? Jak poradzić sobie z limitem czasu, kiedy terminy nieubłaganie Cię gonią? A Rui to w końcu dodał tego Tsukasę do scenariusza? Na te pytania i nie tylko z chęcią odpowie Wam B1/Wonderz, które serdecznie zaprasza do spędzenia wspólnie czasu po ich drugim występie na żywo pt. „88:star2:Melodies”. Podczas spotkania rozwieją wszystkie nurtujące Was pytania, porozmawiają o przygotowaniach do lajwa oraz przede wszystkim: podczas panelu odbędzie się PRZEDPREMIEROWY POKAZ ich najnowszego coveru, tylko dla animeconowych uczestników – nie możecie tego przegapić! Weźcie ze sobą listę pytań, dobry humor i przyjdźcie spędzić miło czas w zajęczym gronie. 🐰
Gdzie: Art Room – panelowa 1, blok: Japonia


B1/Wonderz (wydarzenie)
Gdzie: Scena – Main Room (duża sala gimnastyczna), blok: Japonia


Chaotyczna historia studia MAPPA – prowadzący: Darya – Lemurilla (prelekcja)
Znane obecnie jako dom hitów z Jumpa takich jak Jujutsu Kaisen lub Chainsaw Man, studio MAPPA zaczynało dość skromnie, ale i ambitnie. Dowiedzcie się jak wyglądałły ich początki i co można wywróżyć MAPPie w przyszłości.
Gdzie: Wschodnia – panelowa 4, blok: Japonia


Ciekawostki geograficzne Japonii – prowadzący: Kinga (prelekcja)
Zapraszam na podróż po mapie po najdalszych zakątkach Japonii. Niby każdy szanujący się mangowiec powinien wiedzieć gdzie leży Japonia i z jakich terenów się składa ale czy jest to wystarczające? Na tej atrakcji będzie można się dowiedzieć jak zmieniały się granice Kraju kwitnącej Wiśni, z kim toczy spory oraz o co chodziło z Ezo.
Gdzie: Japońska – panelowa 3, blok: Japonia


Co robi Hatsune Miku w mojej Toyocie Corolli? Czyli wpływ Miku na rzeczy pozamuzyczne – prowadzący: torcia (prelekcja)
Włączasz telewizor. Polsat, przerwa na reklamy, a tam… Hatsune Miku w Toyocie Corolli?! W Domino’s Pizzy? Gdzie jeszcze trafiła Hatsune Miku? Zobaczmy razem jak wielki wpływ na rzeczy pozamuzyczne ma Miku, najbardziej charakterystyczna i rozpoznawalna postać Vocaloid – syntezatora śpiewu znanego już na całym świecie.
Gdzie: Wschodnia – panelowa 4, blok: Japonia


Co to za youkai? – prowadzący: Wolf (konkurs)
Obrazkowy konkurs dla miłośników japońskiego bestiariusza. Jesteś pewny, że odgadniesz je wszystkie? Zapraszam!
Gdzie: Japońska – panelowa 3, blok: Japonia


Czym jest Godzilla? – Absurdalne przygody Kaijū oraz ich wpływ na japońską popkulturę – prowadzący: Chuumoon (prelekcja)
Godzilla to fenomen. Wielka bestia ziejąca atomowym oddechem zadebiutowała w 1954 w filmie katastroficznym i od tego czasu doczekała się niemal 40 filmów. Początkowo przedstawiana jako metafora broni jądrowej, Godzilla przerażała i skłaniała do refleksji. Nie wszystkie odsłony tej serii polegają na „wielki potwór niszczy Tokyo, ratuj się kto może!” – niektóre z tych filmów to surrealistyczne science-fiction, inne to komedia a jeszcze inne kompletnie uciekają jakimkolwiek ramom gatunkowym. Opowiemy sobie chronologicznie o wszystkich przygodach Godzilli, szczególnie tych absurdalnych! Mile widziani zarówno fani Godzilli, jak i osoby, które z cyklem nigdy nie miały do czynienia.
Gdzie: Japońska – panelowa 3, blok: Japonia


Drakengard i Yoko Taro: unikalne spojrzenie w przemyśle gier – prowadzący: Chaos (prelekcja)
Nier: Automata i Ner: Replicant są obecnie popularnymi i krytycznie uznanymi grami stworzonymi pod twórczym kierownictwem znanego z ekscentrycznych strojów Yoko Taro. Początkiem zarówno istnienia tych tytułów jak i kariery samego Taro był opublikowany w 2003 roku Drakengard. Omówimy jak unikalne podejście Yoko Taro wpłynęło na serię Drakngard/Nier, co bardziej nietypowe elementy serii, i jakie wnioski możemy wyciągnąć z jego postawy na temat wpływu na producentów, projektantów i branżę gier na całym świecie,
Gdzie: Wschodnia – panelowa 4, blok: Japonia


Dramatic reading strasznych japońskich legend – prowadzący: Maiika – Szczeciński Klub Azji (wydarzenie)
„Lewe oko opada od trucizny, częściowo łysa blada kobieta na wpół żywa drżącą ręką czesze przed lustrem włosy, które kolejno opadają pasmami na tatami…” Pozwólcie mi przenieść Was na godzinę do krainy strasznych japońskich legend i opowieści, gdzie zło czai się za każdym rogiem, włosy na ciele stają na baczność, a serce bije coraz mocniej ze strachu… P.S. nie ponoszę odpowiedzialności za koszmary, które mogą Was potem nawiedzić 😉
Gdzie: Japońska – panelowa 3, blok: Japonia


Gra Go jako most między tradycją a nowoczesnością – prowadzący: Klub Honte – Polskie Stowarzyszenie Go (prelekcja)
Od początków szogunatu aż do niedawnej rewolucji sztucznej inteligencji, Go ma bogatą, unikalną historię. Wraz z grą zmieniała się cała Japonia, a w niedalekiej przyszłości może zmieni się cały świat. Niezależnie czy Go interesuje Cię jako wyzwanie umysłowe, kolejny kamień milowy w rozwoju sztucznej inteligencji, czy po prostu zajmująca rozrywka, ta prelekcja jest dla Ciebie.
Gdzie: Gry japońskie, blok: Japonia


H2❤ (wydarzenie)
Gdzie: Scena – Main Room (duża sala gimnastyczna), blok: Japonia


Hiroto (wydarzenie)
Gdzie: Scena – Main Room (duża sala gimnastyczna), blok: Japonia


Japońska korona… ale nie na głowie – Japonia przed i po pandemii – prowadzący: Yaki Kingu (prelekcja)
Japonia po pandemii korony otworzyła się dopiero w maju bieżącego roku. Jak naprawde wyglądało, życie w czasie 3 letniego okresu pandemii? Czy wszystko wróciło do normy? Opowie wam Yaki Kingu czyli Yumiko i Daniel, którzy są niespełna dwa tygodnie przed wylotem do domu w Japonii, wszystko Wam dokładnie opowiedzą i pokażą, poprzez ich unikatowe zdjęcia i doświadczenia, będąc co roku od 2020 w rodzimych stronach Yumiko. Doświadczając wiele rzeczy bezpośrednio w tym dziwnym okresie, doradzą Wam jak i teraz przygotować się na wylot do Japonii.
Gdzie: Japońska – panelowa 3, blok: Japonia


Japońskie cuda natury – prowadzący: Kinga (prelekcja)
Zapraszam na wirtualną wycieczkę po japońskich cudach natury. Okinawa, Beppu, Matsushima to tylko kilka miejsc z japońskiej mapy które warto poznać i być może kiedyś odwiedzić. Podczas panelu ominiemy wieżowce i świątynie, a skupimy się na tym co wyspy japońskie mają do zaoferowania miłośnikom natury.
Gdzie: Japońska – panelowa 3, blok: Japonia


Kilka słów o tradycyjnej mitologii Japońskiej – prowadzący: Aldar (prelekcja)
Japonia znana jest z wielu rzeczy, a jedną z nich zdecydowania jest jej barwna mitologia oparta w dużej mierze o tradycyjną religię shinto, a także o buddyjskie wpływy, które razem przez wieki wpływały na jej koloryt. Na tej prelekcji dowiecie się więc zarówno jak według mitów powstała Japonia, które bóstwa są najważniejsze i dlaczego Amaterasu obrażała się na swoich braci. Poza przykładami różnych mitów opowiemy też o bardziej historycznych korzeniach poszczególnych wierzeń.
Gdzie: Japońska – panelowa 3, blok: Japonia


Legenda dwóch mieczy Miyamoto Musashiego – prowadzący: Aldar (prelekcja)
Miyamoto Musashi to legendarny założyciel szkoły dwóch mieczy, zwanej Niten Ichi-ryū. Jednak jego życie znacznie odbiega od historii o stereotypowym samuraju, a jego pojedynki do dziś wspominane są z powodu nie tylko jego sprawności w boju, ale także i genialnym pomysłom jakie pozwalały mu zwyciężać. Zapraszymy na krótką opowieść o jednym z najlepszych szermierzy jakiego znała historia Kraju Kwitnącej Wiśni!
Gdzie: Japońska – panelowa 3, blok: Japonia


Lolita Fashion w popkulturze – prowadzący: Nekonosan (prelekcja)
Moda Lolita Fashion to najbardziej urocza strona japońskiej kultury popularnej. Powstał ten styl dzięki zespołam muzycznym Visual Kei oraz markam ubrań w stylu otome. Więc niema nic dziwnego, że twórcy mang ubierają wiele postaci w odpowiednie stroje zgodnie z kanonem stylu. A piękne urocze sukienki pojawiły się na wielu konwentach na całym świecie.
Gdzie: Japońska – panelowa 3, blok: Japonia


Lupin III czyli najsłynniejszy japoński złodziej dżentelmen – prowadzący: Kamisa (prelekcja)
Mimo że Lupin III gości na japońskim rynku od ponad 50 lat, w Polsce wciąż jest bardzo małą znaną serią. A to od niej właśnie karierę zaczynał Miyazaki, to ona zainspirowała twórcę Cowboy Bebop i bez niej nigdy nie powstałby Inspektor Gadżet. O czym właściwie jest Lupin Trzeci i czy warto zapoznać się z historią japońsko-francuskiego złodzieja-dżentelmena?
Gdzie: M&A Room – panelowa 5, blok: Japonia


Nie tylko Sadako, czyli o elementach grozy w tradycyjnej kulturze japońskiej – prowadzący: Nishiki (prelekcja)
Interesujesz się kulturą, historią Japonii i jednocześnie fascynuje Cię szeroko pojęty horror? Elementy grozy w kulturze japońskiej są wszechobecne: spektakle teatru kabuki, legendy miejskie z okresu Edo, Nō, przekazy ustne o yōkai, przedwojenne powieści sensacyjne… A może chcesz się dowiedzieć, skąd wzięły się k(w)aidan? Na tej prelekcji dowiesz się o tym, czego bali się Japończycy w przeszłości, jakie historie wstrząsały nimi najbardziej, a z czego czerpią inspiracje po dziś dzień.
Gdzie: Japońska – panelowa 3, blok: Japonia


Nippon quiz – konkurs wiedzy o Japonii – prowadzący: Wolf (konkurs)
Konkurs wszechwiedzy o Kraju Kwitnącej Wiśni. どういたしまして ^^
Gdzie: Japońska – panelowa 3, blok: Japonia


Obon, czyli święto zmarłych w Japonii – prowadzący: Mnich Buddyjski Czcigodny Kanzen (prelekcja)
Obon, czyli święto zmarłych obchodzone w Japonii. Kiedy właściwie się je obchodzi i czym różni się od Wszystkich Świętych obchodzonego w Polsce na początku listopada? Panel poprowadzi Czcigodny Kanzen, Kapłan i nauczyciel Zen Sōtō w Polsce, który pełni funkcję opata świątyni Sanboin w Szczecinie jak i Engakuin w Poznaniu.
Gdzie: Wschodnia – panelowa 4, blok: Japonia


Tokio. Dolne miasto. Stolica Japonii, której nie opisują przewodniki – prowadzący: Piotr Milewski (prelekcja)
Tokio. Dolne Miasto. Piotr Milewski, autor bestsellerowych książek o Japonii i nie tylko, zabierze Was do stolicy Japonii której nie opisują przewodniki. Tokio, jedna z największych i najbardziej dynamicznych metropolii na świecie, ma wiele twarzy. Od samego początku, na przełomie XVI i XVII wieku, miasto podzielone było na dwie części: Shitamachi, czyli Dolne Miasto i Yamanote, czyli Miasto na Wzgórzach. To pierwsze było niewielkie, plebejskie i żywe, zamieszkiwali je rzemieślnicy, kupcy, tragarze, artyści i kurtyzany. To drugie – dostojne i uporządkowane – było siedzibą arystokracji i duchownych buddyjskich. Choć dziś zatarły się granice między obiema częściami, mieszkańcy dawnego Dolnego Miasta wciąż zachowują pamięć i tradycje sprzed wieków.
Gdzie: Wschodnia – panelowa 4, blok: Japonia


Warsztaty kaligrafii japońskiej – Twoje imię po japońsku – prowadzący: Take chan (warsztaty)
Opanowanie japońskich znaków stanowi poważne wyzwanie, nie mówiąc już o płynnym posługiwaniu się nimi w piśmie. Przyjdź na lekcję kaligrafii i naucz się, jak nie pomylić szpitala z fryzjerem oraz jak dobrze zamówić sok z mango nie obrażając kelnerki.
Gdzie: Japońska – panelowa 3, blok: Japonia


Wiedzówka z mitów i legend japońskich – prowadzący: Aldar (konkurs)
Zapraszamy na konkurs, w którym zmierzycie się z pytaniami dotyczącymi zarówno mitologii, jak i legend japońskich. I to nie tylko tych klasycznych o bohaterach, ale także o różnych youkai i innych stworach.
Gdzie: Japońska – panelowa 3, blok: Japonia


Wstęp do historii Japonii – prowadzący: Aldar (prelekcja)
Przekrojową historia Japonii w skondensowanej formie. Dowiedz się m.in. jakim cudem w Japonii od kilkunastu wieków panuje ten sam ród, z czym powinna Ci się kojarzyć nazwa Heian oraz jak to jest, że Japończycy przez większość historii w zasadzie walczyli sami ze sobą, a mimo to do tej pory wciąż istnieją.
Gdzie: Japońska – panelowa 3, blok: Japonia


Wszystko, co chcesz wiedzieć o kitsune, czyli japońskie lisie istoty nadnaturalne – prowadzący: Arisska (prelekcja)
Kitsune – popularny japoński lis, ale czy jesteś pewien, że wiesz o nim wszystko? Co oznacza liczba ogonów konkretnego lisa, czy wszystkie kitsune są dobre, czy bogini Inari aby na pewno jest lisem i skąd w ogóle wziął się jej kult? Tego, jak i innych rzeczy dowiesz się w trakcie panelu, na który serdecznie zapraszam.
Gdzie: Japońska – panelowa 3, blok: Japonia


Youkai – japońskie istoty nadnaturalne – prowadzący: Aldar (prelekcja)
Krótki przegląd japońskich istot nadnaturalnych zwanych youkai. Dowiedz się, jaki jest ulubiony posiłek japońskich wodników, czym w zasadzie są Tengu oraz dlaczego nie należy ufać lisom.
Gdzie: Japońska – panelowa 3, blok: Japonia


Zajęcia z języka japońskiego dla początkujących – prowadzący: Take chan (warsztaty)
Chcesz zacząć uczyć się japońskiego, ale nie masz na początek czego się uchwycić? Pomogę Ci przebrnąć przez najczęstsze błędy i poprowadzę z Tobą krótką lekcję, którą razem wykreujemy zależnie od tego, czego chcesz się nauczyć.
Gdzie: Japońska – panelowa 3, blok: Japonia


25 lat Rewolucjonistki Uteny – prowadzący: Xell (prelekcja)
Jedno z klasycznych shoujo anime świętować będzie niedługo swoje 25lecie. Czym właściwie przez te lata Utena zachwyciła rzesze widzów i na stałe zapisała się w estetyce animacji, inspirując nawet tak dalekie produkcje jak Steven Universe? Podczas panelu przybliżę Wam to trochę już zapomniane anime i przekonamy się, dlaczego ani trochę nie straciło na aktualności.
Gdzie: M&A Room – panelowa 5, blok: anime


4 kwadraty, 1 anime – prowadzący: Fandomowy Serek – Szczeciński Klub Azji (konkurs)
Legendarna gra przybywa na Animecon Halloween 2023. Podejmij się prostego zadania. Zobaczysz na ekranie 4 obrazki, które kojarzą się z danymi anime, postacią z tego anime, bądź z jakąś sceną. Na podstawie tych 4 podpowiedzi musisz skojarzyć z jakiego anime to pochodzi.
Gdzie: M&A Room – panelowa 5, blok: anime


Anime w kosmosie – przegląd najbardziej uznanych serii z gatunku science fiction – prowadzący: Katarzyna „Clio” Gucewicz (prelekcja)
Science-fiction występuje w różnych odmianach i choć miało swoje apogeum w latach 80-tych, to również później pojawiły się tytuły, które warto poznać. Na tej wciąż rozwijającej się prelekcji opowiemy o najciekawszych bądź najbardziej znaczących anime, których akcja dzieje się w przestrzeni kosmicznej i odległej przyszłości.
Gdzie: M&A Room – panelowa 5, blok: anime


Co sprawia że animacja jest warta uwagi – prowadzący: Mistrz (prelekcja)
Każdy z nas ma ulubioną animację, ale czy ktoś zastanowił się na tym, co powoduje, że ta właśnie animacja pozostaje nam w pamięci i do niej wracamy? Na przykładzie dzieł kraju Kwitnącej Wiśni, zastanowimy się, co powoduje, że animacja jest warta uwagi.
Gdzie: Wschodnia – panelowa 4, blok: anime


Czy można nauczyć się gotować z anime? Arkana sztuki kulinarnej, nie tylko japońskiej, w anime i ich przełożenie na rzeczywistość – prowadzący: Chiipsaj (panel dyskusyjny)
Nieważne czy jesteś zapalonym kucharzem, czy też tylko lubisz, jak Ci ludzie podają jedzenie do stołu – to są serie przy których bez jedzenia nie wytrzymasz. Dlatego lepiej zabierz ze sobą przekąskę, bo możesz wyjść mocno nieszczęśliwy! Na panelu przyjrzymy się wszelakim seriom gdzie głównym tematem jest jedzenie oraz gotowanie.
Gdzie: Anime24, blok: anime


Czy muzyka w anime ma znaczenie? – prowadzący: Anime Symphony (panel dyskusyjny)
Muzyka pisana zarówno na mniejsze zespoły rockowe jak i duże orkiestry symfoniczne. Utwory, mające wzmocnić przekaz i pobudzić wyobraźnie. Czy działają…?
Gdzie: M&A Room – panelowa 5, blok: anime


Dlaczego One Piece? O najpopularniejszym komiksie na świecie – prowadzący: Katarzyna „Clio” Gucewicz (panel dyskusyjny)
Wciąż nie możesz zdecydować się zawarcie znajomości z najbardziej ukochanym tytułem Japończyków? Chcesz się dowiedzieć, co sprawia, że One Piece stał się najlepiej sprzedającą się mangą na świecie, i dlaczego warto dołączyć do rzeszy wielbicieli Eiichirou Ody? Przedstawiamy argumenty i obalamy kontrargumenty, pragnąc zaprosić do trwającej już ponad ćwierć wieku przygody!
Gdzie: M&A Room – panelowa 5, blok: anime


Dubbing anime – dobre, złe i dlaczego – prowadzący: BartG – Golden Weebs (prelekcja)
Ciekawi was skomplikowany związek japońskich animacji z polskim dubbingiem? A może uważacie, że dubbing nie powinien istnieć? Na tej prelekcji dowiecie się tego i owego nie tylko o dubbingu, ale również o dystrybucji anime w Polsce. Przyjrzymy się historii i teorii – co było u nas dubbingowane, kto te dubbingi robił oraz dlaczego wyszło tak, a nie inaczej. Jeśli interesuje Cię branża przekładów audiowizualnych, to jest prelekcja dla Ciebie!
Gdzie: Wschodnia – panelowa 4, blok: anime


Guess anime cover! – prowadzący: Natsumi, Kuro (konkurs)
Znasz się na openingach z anime? A na ich polskich coverach? Jeśli tak, to wbij do nas i pokaż, na co Cię stać!
Gdzie: NanoKarrin, blok: anime


Halloweenowa screenówka animcowa – prowadzący: Wolf (konkurs)
Halloweenowe klimaty to Twój żywioł? Jesteś również fanem japońskich animacji? W takim razie zapraszam na konkurs odgadywania strasznych serii anime po jednym screenie. It’s Spooky Time!
Gdzie: M&A Room – panelowa 5, blok: anime


Historyczna Japonia w anime – poważnie i fantastycznie – prowadzący: Katarzyna „Clio” Gucewicz (prelekcja)
Historia Japonii jest jak sama Japonia: pełna kontrastów. Okresy pokoju przeplatają się z okresami wojen, realna władza znajduje się raz w rękach dworu cesarskiego, raz dowódców militarnych. Niezwykle ciekawe dzieje Japonii są w anime ukazywane na poważnie, nie brakuje również zupełnie odrealnionych przedstawień. Na prelekcji ruszymy w podróż w czasie i na przykładzie konkretnych tytułów anime bliżej przyjrzymy się poszczególnym epokom.
Gdzie: M&A Room – panelowa 5, blok: anime


Jak być dobrym mężem? Poznajcie męskich green flagów z anime – prowadzący: Tora (prelekcja)
Szukasz księcia z bajki? Znajdziesz go tutaj! Tak, to jest panel, na którym porozmawiamy o perfekcyjnych partnerach z Twoich ulubionych serii. Ostrzegam: po tej prelekcji Twoje standardy staną się zbyt wysokie na rzeczywisty świat i skończysz z dziewięcioma kotami.
Gdzie: Anime24, blok: anime


Jaką jestem postacią z Mangi/Anime? – prowadzący: Setsuna, Maiika – Szczeciński Klub Azji (wydarzenie)
Gra, a zarazem integracja dla fanów świata Anime/Mangi! Jak dobrze znasz wygląd postaci? Jak wiele anime obejrzales i mang przeczytałeś? Sprawdź czy będziesz w stanie za pomocą kilku pytań odgadnąć kim jest przypisane Tobie postać ^^
Gdzie: Strefa integracyjna (mała sala gimnastyczna), blok: anime


Jeden z dziesięciu – edycja anime – prowadzący: NoxxCosplay (konkurs)
Znasz może teleturniej „Jeden z dziesięciu”? Uważasz, że Twoja wiedza na temat anime jest na tyle wystarczająca, żeby spróbować swych sił w quizie? W takim razie zapraszam na „Jeden z dziesięciu” w edycji anime. Czeka na Was mnóstwo trudnych, ale również tych łatwiejszych pytań! Godzina niesamowitej zabawy i konkurencji z przeciwnikami! Nie możesz tego przegapić!
Gdzie: M&A Room – panelowa 5, blok: anime


Jedzenie w anime – odgadnij serię – prowadzący: Donatsu, Glockens, Golden Weebs (konkurs)
Jedzenie jest czymś, co w anime od zawsze wygląda przepysznie. Potrawy wyglądają tak smacznie, że nie da się poczuć głodnym. Czy będziecie w stanie zgadnąć serię dostając jedynie zdjęcie potrawy? Tylko nie przychodźcie głodni!
Gdzie: M&A Room – panelowa 5, blok: anime


Karol Suchecki (wydarzenie)
Karola mogliście usłyszeć w Internecie, ale także na innych konwentach w Polsce. Jest wokalistą🎙, który dzięki przerabianiu zagranicznych utworów z anime i gier komputerowych🎮 na język polski zaskarbił sobie grono fanów wśród naszych rodaków. Ponad 2 miliony wyświetleń to nie jest mały wynik! League of Legends? Naruto? Chainsaw man? Bleach? Jeżeli znacie choć jeden z wymienionych tytułów to nie możecie przegapić koncertu🎵!
Gdzie: Scena – Main Room (duża sala gimnastyczna), blok: anime


Klątwa Stone Ocean – czyli co poszło nie tak w 6 części JoJo – prowadzący: Kamisa (prelekcja)
Nad 6 partem JoJo wisi klątwa. Przez lata była to jedna z najmniej lubianych części mangi, a teraz prawdopodobnie będzie jedną z najmniej lubianych adaptacji. Co poszło nie tak i dlaczego przygody Jolyne są tak nisko oceniane przez fanów? Zapraszam do poszukiwania odpowiedzi na te pytania
Gdzie: M&A Room – panelowa 5, blok: anime


NanoKarrin (wydarzenie)
NanoKarrin to polska grupa dubbingowa, która od 15 lat zrzesza zarówno amatorów, jak i profesjonalistów interesujących się szeroko pojętą tematyką lokalizacji filmów, seriali, animacji, gier i piosenek. Najbardziej znani są z coverów „Warriors” od Imagine Dragons oraz „World.execute(me)” od Mili, ale to zdecydowanie nie jedyne rodzaje muzyki, jakie mają w zanadrzu. Tym razem jednak zamiast filmiku na youtube będzie można ich posłuchać na żywo na scenie!
Gdzie: Scena – Main Room (duża sala gimnastyczna), blok: anime


Kulisy anime – jak się tworzy baje – prowadzący: Energyman (prelekcja)
Zobacz od pierwszej kreski jak tworzone są twoje ulubione serie. Poznaj terminy i tricki używane w animacji.
Gdzie: Wschodnia – panelowa 4, blok: anime


Legend of the Galactic Heroes – uznany klasyk wśród anime z gatunku science fiction – prowadzący: Katarzyna „Clio” Gucewicz (panel dyskusyjny)
Na prelekcji poświęconej „Legend of the Galactic Heroes” podyskutujemy o popularności tej epickiej space opery, spojrzymy na jej najlepsze strony oraz zastanowimy się nad świeżutkim remakiem. Jeśli jesteś fanem LoGH-a, przyjdź pozachwycać się wspólnie – a jeśli dopiero zastanawiasz się nad zawarciem znajomości, przyjdź tym bardziej i dowiedz się, dlaczego będzie warto.
Gdzie: M&A Room – panelowa 5, blok: anime


Live Dubbing Bungou Stray Dogs – prowadzący: NanoKarrin (warsztaty)
Wpadnij do nas w dowolnym momencie trwania atrakcji i podłóż głos pod postać z Bungou Stray Dogs!
Gdzie: NanoKarrin, blok: anime


Live Dubbing Jujutsu Kaisen – prowadzący: NanoKarrin (warsztaty)
Wpadnij do nas w dowolnym momencie trwania atrakcji i podłóż głos pod postać z Jujutsu Kaisen!
Gdzie: NanoKarrin, blok: anime


Mroczne klimaty dark fantasy w Anime – prowadzący: Nekonosan (prelekcja)
Zajrzymy do najmroczniejszych zakątków śwatów fantasy w anime, zobaczymy postaci, które nigdy nie przewijają się w typowym isekaju. To właśnie tutaj poznamy najciemniejszą stronę dark fantasy.
Gdzie: M&A Room – panelowa 5, blok: anime


Nie tylko Oshi no Ko – przegląd dziwnych anime o idolkach – prowadzący: Maiika – Szczeciński Klub Azji (prelekcja)
Wszyscy zapewne słyszeliście o fenomenie japońskich idolek, które oczarowują widownię swoim słodkim wyglądem, śpiewem i tańcem, przynosząc jednocześnie swoim agencjom grubą gotówkę ze sprzedaży płyt i innych produktów reklamowanych przez cukierkowe dziewczyny. Nic więc dziwnego, że tak bardzo dochodowa gałąź przemysłu muzycznego przebiła się również do świata anime – będąc otaku trudno nie usłyszeć o seriach takich jak Love Live czy Idolm@ster (lub Uta no Prince-sama Maji Love, gdyż dziewczynom też się coś należy). Jednakże nie wszystkie serie z tego podgatunku skupiają się na treningach dziewczyn i koncertach. Podczas mojej prelekcji dowiecie się, co idolki mają wspólnego z wyścigami konnymi, yakuzą i… polityką.
Gdzie: M&A Room – panelowa 5, blok: anime


Niekończące się anime – jak przygotować się do oglądania długich serii – prowadzący: Chiipsaj (panel dyskusyjny)
Twoi znajomi oglądają od początku Dragon Ball’a a Ty dopiero się zabierasz? Chcesz obejrzec całego Detektywa Conana ale przeraża Cię ilość odcinków? To jest panel dla Ciebie! W kilku łatwych krokach dowiesz się, jak się przygotować, jak oejrzeć i jak przeżyć oglądanie tasiemca… całkowicie za darmo! Na co czekasz? Przychodź na panel, taka okazja długo się nie powtórzy!
Gdzie: Anime24, blok: anime


NoMBii (wydarzenie)
Gdzie: Scena – Main Room (duża sala gimnastyczna), blok: anime


Piłka nożna po japońsku – porozmawiajmy o Blue Lock – prowadzący: Tora (prelekcja)
Blue Lock to wyjątkowa sportówka, która wbiła się do głównego nurtu dzięki swojemu dość nietuzinkowemu podejściu do sportu. Nie myśl o innych, myśl o sobie, tylko wtedy osiągniesz swój cel — to słowa powtarzane czytelnikowi już od pierwszego rozdziału. Witajcie w świecie piłkarskiej rywalizacji, w której zwycięzcą zostanie największy egoista na świecie! Chcecie dowiedzieć się, dlaczego warto sięgnąć po tę serię? Przyjdźcie i przekonajcie się sami!
Gdzie: Anime24, blok: anime


Serie z gatunku shounen – czy warto? Przegląd i analiza wybranych serii – prowadzący: Tora, Artamir (prelekcja)
Czy shouneny nadal mają w sobie coś nowego do zaoferowania? W każdym sezonie dostajemy przynajmniej kilka produkcji z tego gatunku, który przez wielu jest uznawany za najpopularniejszy typ mangi i anime. Czy warto więc poświęcić swój czas na kolejną historię bazującą na schemacie → fight, new opponent, bulk up, repeat? Wspólnie poznamy odpowiedź na to pytanie! Zapraszamy do dyskusji!
Gdzie: Anime24, blok: anime


Skąd się wzięła japońska fascynacja Niemcami w anime? – prowadzący: Glockens – Golden Weebs (prelekcja)
W anime często rzucająsię w oczy niemieckie słówka. Pierwsza sekwencja w openingu Tytanów, nazwy wielu robotów pochodzące z języka niemieckiego, czy też częste odwoływanie się do Cesarstwa Niemieckiego. Skąd wzięła się taka popularność języka niemieckiego w Japonii?
Gdzie: Różności – panelowa 2, blok: anime


Wątki historyczne i mitologiczne w M&A – prowadzący: Duo (prelekcja)
Jeśli interesuje Cię mitologia róznych krajów oraz wątki historyczne wykorzystywane w anime i mandze to prelekcja dla Ciebie!
Gdzie: Anime24, blok: anime


Łyżwiarstwo figurowe jako odmiana życia, czyli Yuri on Ice – prowadzący: Tora (prelekcja)
Zapierające dech w piersiach choreografie, świetnie napisane postacie oraz duch zdrowiej rywalizacji sportowej. Nie, nie da się o tym zapomnieć. Jeśli długie wyczekiwanie na kolejny ruch studia MAPPA zamgliło Ci pamięć, to nie martw się, z przyjemnością ją odświeżę! Wspólnie powspominamy stare dobre czasy oraz nasze ulubione momenty z serii. Czy fandom łyżwiarzy jeszcze istnieje? Co z kontynuacją serii? O tym wszystkim porozmawiamy na panelu!
Gdzie: Anime24, blok: anime


Anime the Rock – w którym momencie anime zaczyna być muzyczne? – prowadzący: Mary – Szczeciński Klub Azji (panel dyskusyjny)
Gitara czy skrzypce? Koncert czy nagranie na YT? Pisanie tekstu czy popijanie herbatki? Ile muzyki jest potrzebne, by nazwać anime mianem muzycznego? Przebiegniemy po pięciolinii czasu poprzez kultowe i te mniej znane tytuły, aby spróbować odpowiedzieć na powyższe pytania.
Gdzie: Art Room – panelowa 1, blok: art


Dlaczego AI nigdy nie zastąpi wokalistów? – prowadzący: torcia (panel dyskusyjny)
Emilia z Re:Zero śpiewająca Gangnam Style? Jak to możliwe? Czy to oznacza że nie potrzebujemy wokalistów? Spoiler: odpowiedzi na tym panelu
Gdzie: Art Room – panelowa 1, blok: art


Filcowe breloczki – limit miejsc: 20 – prowadzący: Amai (warsztaty)
Stwórz swoj właśny wymarzony breloczek z filcu – serdecznie zapraszamy na warsztaty.
Gdzie: Sumeru – Project Genshin, blok: art


Genshinowe omamori – tradycyjne japońskie talizmany świątynne – limit miejsc: 24 – prowadzący: Yoshi, Fukari (warsztaty)
Masz ochotę zrobić swoje własne omamori z ulubioną Genshinową postacią? Wpadnij na warsztaty kreatywne robienia własnych talizmanów, które przyniosą Ci szczęście i pomogą w wishowaniu Waszych ulubionych bohaterów!
Gdzie: Sumeru – Project Genshin, blok: art


Genshinowe szanty, czyli wspólne granie i śpiewanie – prowadzący: Yoshi & Fukari (wydarzenie)
Lubisz muzykę? Wpadnij na wspólne granie i śpiewanie znanych piosenek. Mamy gitarę, dobrą energię i dużo pomysłów, więc jeśli w ten wieczór chcesz się dobrze bawić – zajrzyj do nas! Stworzymy razem Genshinową balladę, której nie powstydziłby się Venti!
Gdzie: Sumeru – Project Genshin, blok: art


Haftowane duszkowe kolczyki – limit miejsc: 15 – prowadzący: Chrzan (warsztaty)
Marzą Ci się oryginalne kolczyki które przygotujesz sam/a? Może chcesz nauczyć się haftu krzyżykowego? To warsztaty idealne dla Ciebie! Wykonamy razem parę duszkowych kolczyków, które dadzą Ci +10 do Halloweenowego outfitu. Udowodnimy też, że haftują nie tylko babcie i można się przy tym świetnie bawić!
Gdzie: Warsztatowa – panelowa 6, blok: art


Halloweenowy makijaż last minute – prosto, tanio i efektownie – prowadzący: Zen (warsztaty)
Halloween za rogiem a Ty nie masz pomysłu na kostium? Wiadomo – nie każdy ma czas, pieniądze czy umiejętności na skomplikowane przebranie. Dlatego przychodzę z pomocą – pokażę Wam, jak pomalować się na Halloween, nie wydając na to fortuny. Nieważne, jakie macie umiejętności – każdy znajdzie coś dla siebie.
Gdzie: Art Room – panelowa 1, blok: art


Jak nagrywać fandubbing – warsztaty aktorskie – prowadzący: Filipus Magnus (warsztaty)
Chcesz poaktorzyć przed mikrofonem? Pokażemy Ci co i jak, może Ci się spodoba i zostaniesz z nami na dłużej 😉
Gdzie: NanoKarrin, blok: art


Jak pisać recenzje – prowadzący: Darya – Lemurilla (warsztaty)
Czy zdarza Ci się mieć UCZUCIA oglądając lub czytając jakąś serię? Nie wiesz co z nimi robić? To panel, który może pomóc Ci przelać te emocje na papier. A może nawet zainspiruje, by znaleźć nowe hobby w mówieniu o swoim obecnym hobby…
Gdzie: Różności – panelowa 2, blok: art


Kowalstwo w anime, grach i filmach – prowadzący: Artamir (prelekcja)
Czy miecz Conana barbarzyńcy wyglądałby w rzeczywistości tak jak wygląda na ekranie? Czy przekuta smocza łuska zachowałaby swoje właściwości? Jaki skład chemiczny musiałaby posiadać by móc ją przekuć? Zapraszam na luźną pogadankę o tym jak funkcjonuje kowalstwo w światach fantasy.
Gdzie: Anime24, blok: art


Losuj-rysuj – prowadzący: Zannah (wydarzenie)
Zapraszamy do udziału w naszej rysunkowej zabawie, dostępnej dla wszystkich. Bez względu na to, czy tworzysz proste rysunki czy też skomplikowane obrazy , serdecznie zapraszamy do zabawy! Zasady są proste – wybieramy losowo dwie postaci z Genshin Impact i scenę, w której się znajdują, a następnie rysujemy to na papierze!
Gdzie: Sumeru – Project Genshin, blok: art


Makijaż gotycki – czym się charakteryzuje i jak się za niego zabrać? – prowadzący: Zen (prelekcja)
Subkultura gotycka zawsze kojarzyła się z upiorami, trupami, wiedźmami. Często myślimy, że makijaż goth to tylko biała farba na twarzy i czarne kreski. Okazuje się, że rodzajów tego makijażu jest wiele – trad goth, romantic goth, victorian… Te i inne warianty poruszę na mojej prelekcji, na której znajdzie się coś dla każdego, niezależnie od budżetu czy umiejętności.
Gdzie: Art Room – panelowa 1, blok: art


Nauka japońskiego haftu sashiko – limit miejsc: 15 – prowadzący: Adrianna „Hafcianna” Kowalska (warsztaty)
Nauka japońskiego haftu sashiko pod okiem Hafcianny, która opowie o powstaniu tej wyjątkowej techniki i przeprowadzi przez każdy krok tworzenia samodzielnie własnego wyszywanego dzieła sztuki. Zapraszany zarówno zupełnie początkujących, jak i bardziej doświadczonych. Możecie liczyć na indywidualną pomoc, porady i lifehacki, a przede wszystkim na przyjemną atmosferę w duchu ikigai ❤️
Gdzie: Warsztatowa – panelowa 6, blok: art


Niesamowite przypadki Doliny Niesamowitości: od Seleny Delgado po Alitę – prowadzący: Syvil (prelekcja)
Dolina Niesamowitości. Czy aż tak niesamowita? Opowiemy sobie o co w tym chodzi, kiedy ona występuje i co powoduje. Zobaczymy tutaj przykłady obrazów wpasowujących się w tę definicję i pokażemy dlaczego one tu pasują. Na końcu odpowiemy sobie na pytanie czy anime znalazło na to wszystko obejście!
Gdzie: Różności – panelowa 2, blok: art


O artblocku słów kilka i jak mu zaradzić – prowadzący: Joanna went bananas (prelekcja)
Nie oszukujmy się – nikt nie lubi mieć artblocka. Czy to rysunek, pisanie czy cosplay. Ciągłe niezadowolenie ze swojej pracy czy codzienne zmuszanie się do tworzenia “bo trzeba” nie jest dla nikogo zdrowe ani przyjemne, a na dłuższą metę może nawet doprowadzić do wypalenia. Zapraszam więc Was wszystkich na panel o tym jak objawia się artblock i jak możemy sobie z nim poradzić, aby jak najwięcej z Was mogło pokochać swoją twórczość oraz proces twórczy!
Gdzie: Art Room – panelowa 1, blok: art


Od fascynacji Japonią do powieści historycznej – spotkanie autorskie – prowadzący: Katarzyna „Clio” Gucewicz (prelekcja)
Spotkanie autorskie z Katarzyną Clio Gucewicz, autorką osadzonych w epoce japońskiego feudalizmu powieści „Księżycowe blizny”, „Cienie północy”, „Drżenia lata” (Kirin, 2017-2020), która opowie o procesie twórczym, inspiracjach oraz wyzwaniach tworzenia opowieści dziejącej się w zupełnie innym kręgu kulturowym. Na spotkaniu możliwość zakupu książek.
Gdzie: M&A Room – panelowa 5, blok: art


Podstawy fotografii dla dociekliwych – prowadzący: Orzecho (prelekcja)
Plan jest prosty: przyjdź bez żadnej wiedzy o fotografii, a wyjdź wiedząc rzeczy o których większość fotografów nawet nie pomyśli żeby zapytać.
Gdzie: NanoKarrin, blok: art


Podstawy malowania akwarelą – limit miejsc: 15 – prowadzący: Xell (warsztaty)
W erze rosnącej popularności digitala, wiele osób skłania się coraz bardziej ku rysowaniu z użyciem tabletu graficznego, podczas gdy tradycyjne techniki schodzą na dalszy plan. Pomimo tego chciałabym przekonać Was że malowanie akwarelą nie tylko jest szalenie relaksujące, ale też całkiem dobrze sprawdza się w typowo „mangowym” stylu. Warsztaty podzielone będą na część teoretyczną (media, papier, teoria koloru) oraz praktyczną. Dla wyjątkowo opornych traditionalowi opowiem też, jak naśladować malarstwo akwarelowe w digitalu 😉
Gdzie: Warsztatowa – panelowa 6, blok: art


Protagonistki w webcomicach – przegląd i analiza postaci kobiecych pierwszoplanowych – prowadzący: Chiipsaj (prelekcja)
Czy protagonistka MUSI być bezbronna, ciamajdowata i mieć małe, krótkie rączki? Niekoniecznie. Czy MUSI być uwięziona w wieży i patrzeć na świat z daleka? Już nie. Porozmawiamy o naszych ulubionych postaciach kobiecych i o tym, co tworzy dobrą główną bohaterkę.
Gdzie: Anime24, blok: art


Rozgrzewka głosu – prowadzący: Filipus Magnus (warsztaty)
Jeżeli pobiegniesz w wyścigu bez rozgrzewki, możesz nadwyrężyć mięśnie, lub co gorsza coś sobie naderwać, niestety podobnie jest z głosem – dużo łatwiej o kontuzję, gdy odpowiednio się nie przygotujemy – tutaj masz szansę nie tylko bezpiecznie przygotować swój głos do wysiłku, ale również poznać przydatne ćwiczenia, które pomogą Ci się rozluźnić i osiągnąć dużo lepsze wokalne wyniki.
Gdzie: NanoKarrin, blok: art


SCP: Historia, Anomalie i Badania – wprowadzenie do świata Fundacji – prowadzący: Kinninkton, costeamm, nikita (prelekcja)
Czy chciałbyś zapoznać się z uniwersum fundacji, ale nie wiesz od czego zacząć? Albo chcesz poczuć się jak jeden z ich pracownikow? Ta prelekcja jest właśnie dla Ciebie. Wczuj się w nowego pracownika i przejdź przez szkolenie pracownicze przygotowane przez naszych najwyższych naukowców.
Gdzie: M&A Room – panelowa 5, blok: art


Stepujący rysowniku, utknąłem! (sztuka kolorowania dla opornych) – prowadzący: Kuro, Kat, Oldie (warsztaty)
Lubisz rysować, ale zabawa z kolorem to nie Twoja bajka? Kredki czy markery Cię odstraszają? Nie do końca wiesz, jak oddziałują na siebie wzajemnie kolory? No to wpadnij do nas, a pogadamy o teorii kolorów oraz światłocieniu, a potem wykorzystamy to w praktyce!
Gdzie: NanoKarrin, blok: art


Stwórz japońską bransoletkę kumihimo – limit miejsc: 10 – prowadzący: fantasma (warsztaty)
Bransoletki kumihimo wywodzą się z japońskiej tradycji wykonywania plecionek i sznurków. Po zakończeniu warsztatów każdy uczestnik wyjdzie z własnoręcznie wykonaną przez siebie bransoletką na dysku.
Gdzie: Warsztatowa – panelowa 6, blok: art


Symbolizm w Chainsaw Man, czyli geniusz Tatsukiego Fujimoto – prowadzący: Zen (prelekcja)
Michał Anioł, ślimaki I astronauci… Brzmi absurdalnie, prawda? Mimo, iż na pierwszy rzut oka wydaje się, że Chainsaw Man to shounen jak każdy inny, to im bardziej zagłębiamy się w symbolikę i nawiązania kulturowe, tym bardziej możemy docenić geniusz autora, Tatsukiego Fujimoto. Przekażę Wam masę teorii, easter egg’ów i smaczków, które nadają fabule jeszcze głębszy sens. Prelekcja zawiera spojlery.
Gdzie: Art Room – panelowa 1, blok: art


To nie duch, tylko stójka! – Nie stójka, a stand. Tego się nie tłumaczy! – prowadzący: Hirayo, Bl4z3r (prelekcja)
Wielu początkujących tłumaczy robi masę kłujących w oczy błędów, przez co ciężko czyta się napisy. Student Filologii Angielskiej i fansuber chce Wam pokazać jak powinno się robić tłumaczenia audiowizualne, nie tylko te fanowskie do anime. Pokażemy Wam też sposoby różnych ludzi w różnym wieku i z przeróżnych środowisk na oglądanie anime na podstawie ankiety, którą przeprowadziliśmy wśród setek osób. Poruszymy temat polskich fansubów oraz dlaczego nie wszystkie są złe.
Gdzie: Różności – panelowa 2, blok: art


Uszyj swojego stworka! Warsztaty tkaninowo-haftowo-filcowo-kreatywne – limit miejsc: 20 – prowadzący: Sadako – anime24 (warsztaty)
Duchy, zjawy, zombie, wampiry, potworki i inne stworki. A co jeśli by je tak zrobić w materiale? Na moich warsztatach będziecie mogli wypróbować wielu technik z tkaniną jak aplikacja, szycie, hafty, filcowanie na sucho! Wszystko, by stworzyć swoją wyobrażoną istotkę!
Gdzie: Warsztatowa – panelowa 6, blok: art


Uszyj własnego duszka Hu Tao – limit miejsc: 20 – prowadzący: Amai, Tonayo (warsztaty)
Przenieś się w halloweenowy nastrój tworząc własnego duszka, który zostanie Twoim towarzyszem. Zapraszamy nawet jeśli nie miałxś igły w ręku, wytłumaczymy krok po kroku co i jak.
Gdzie: Sumeru – Project Genshin, blok: art


Warsztaty origami (początkujący) – kotek – limit miejsc: 15 – prowadzący: Kuroneko – Szczeciński Klub Azji (warsztaty)
Kochane duszki! Mam nadzieje że znajdziecie chwilkę, aby dołączyć do mnie w tworzeniu wiedźmowego chowańca :3 Nawet jeśli nigdy wcześniej nie składaliście origami, nie matwcie się – przeprowadzę Was przez cały proces krok po kroku 😉 Dla tych, co nie wiedzą; origami to japońska sztuka składania papieru bez użycia kleju ani nożyczek. Zapraszam Was do wspólnego składania Waszych nowych kocich chowańców :3 Jeśli zostanie nam trochę czasu, może nawet zdążymy przygotować dla nich wiedźmowe czapki ❤ ~Kuroneko
Gdzie: Warsztatowa – panelowa 6, blok: art


Warsztaty origami (średniozaawansowani) – nietoperz – limit miejsc: 15 – prowadzący: Kuroneko – Szczeciński Klub Azji (warsztaty)
Kochane duszki! Wpadnijcie na warsztaty i przekonajcie się jak łatwo dorobić się wampira. Przynajmniej takiego papierowego i w formie nietoperza 😉 Pokażę Wam krok po kroku jak z papieru złożyć małego latającego przyjaciela dzięki japońskiemu origami. Jeśli żurawie Wam niestraszne, to nietoperze też nie powinny sprawić problemu. Przybądźcie i stwórzmy małą armię nietoperków :3 ~Kuroneko
Gdzie: Warsztatowa – panelowa 6, blok: art


Wypalenie zawodowe i artystyczne oraz prokrastynacja i jak sobie z tym radzić – prowadzący: MiShiGo (panel dyskusyjny)
Masz problemy z ogarnięciem się? Odkładasz wszystko na później? Nie cierpisz tego, co kiedyś sprawiało Ci frajdę? Przyjdź na pogranicze motywacyjnych tipów, żonglerki błędów poznawczymi i metafor ze świata fantasy. Wspólnie usiądziemy, odkręcimy kurki do morza możliwości i sprawdzimy czy jest tam gdzieś jakiś sensowny ląd.
Gdzie: Różności – panelowa 2, blok: art


Wyrazisty protagonista i nieoczywisty antagonista – tworzenie bohaterów książkowych razem z autorką serii 48 godzin Alex Walendziuk – prowadzący: Alex „Freivena” Walendziuk (prelekcja)
Podczas pisania stworzenie głównego bohatera jest jedną z najważniejszych i pierwszych czynności. To z nim czytelnik spędzi najbliższe kilkadziesiąt lub kilkaset stron, to z nim powinien się zżyć, jemu kibicować. O czym warto pamiętać przy jego tworzeniu? Co zrobić, aby przypadkiem nie wykreować Mary Sue? Nie zapominajmy o antagoniście, który jest równie istotny. Jak stworzyć złoczyńcę z dobrym motywem i realistycznymi działaniami? Jakich błędów unikać? O postaciach drugoplanowych również powinniśmy wiedzieć więcej niż ich imiona i kolory włosów. Co jest ważne przy ich projektowaniu? Jak się nie pogubić, gdy jest ich za dużo? Czyli garść wskazówek od pisarki Alex Walendziuk.
Gdzie: Art Room – panelowa 1, blok: art


Wyszydełkuj swoją dynię – warsztaty dla początkujących – limit miejsc: 15 – prowadzący: Szopu, Kaś (warsztaty)
Chciałbyś zacząć przygodę z szydełkowaniem? Zapraszamy na warsztaty szydełkowania w trakcie których pokażemy podstawy wykonywania robótek i razem wykonamy małą szydełkową dynię (zgodnie z duchem halloween).
Gdzie: Warsztatowa – panelowa 6, blok: art


Za mikrofonem, jak gwiazda kina! Odkryj swoją pasję w dubbingowym świecie – prowadzący: Kiara (prelekcja)
Czy kiedykolwiek marzyłeś o tym, żeby wejść w buty swojego ulubionego filmowego bohatera? Jeśli tak, to nasza prelekcja jest dla Ciebie! Przyjdź i odkryj tajniki sztuki dubbingowania. Złam barierę strachu, poczuj dreszcz emocji, i odkryj w sobie ukryty talent aktorski. To nie tylko lekcja o dubbingu, to lekcja o odkrywaniu pasji i fascynacji w jednym z najbardziej ekscytujących obszarów sztuki filmowej. Dołącz do nas i wyrusz w niezapomnianą podróż w świat dźwięków i emocji.
Gdzie: NanoKarrin, blok: art


BHP w cosplayu – prowadzący: Artamir (prelekcja)
Chcesz wiedzieć jak bezpiecznie rozwijać swoje hobby oraz jak unikać zagrożeń podczas tworzenia propów? A moze chcesz podzielić się swoimi przygodami z tworzenia kreacji? Jeśli odpowiedź na któreś z tym pytań jest twierdząca to ten panel jest dla Ciebie.
Gdzie: Anime24, blok: cosplay


Cosplayowe pozowanie dla początkujących – prowadzący: Riisny (prelekcja)
Masz już cosplay… i co teraz? Chcesz zrobić sobie zdjęcia i wrzucić na swoje social media, ale nieważne jak się ustawisz i tak masz wrażenie, że coś jest nie tak? Nie martw się! Na tej prelekcji dowiesz się jak pozować jak prawdziwy mistrz! Czy to na sesji fotograficznej z profesjonalnym foto, czy u siebie w domu przed aparatem telefonu!
Gdzie: Art Room – panelowa 1, blok: cosplay


Czy będę pasował? – o doborze postaci oraz motywacji przy tworzeniu własnego cosplayu – prowadzący: Jera (prelekcja)
Czy zamiast kupować gotowy strój z Uwowo wolisz podjąć się uszycia kostiumu samodzielnie? Czy zastanawiasz się, jak dopasować „animcowe” proporcje do realnej sylwetki – a może po prostu musisz przerobić istniejący strój tak, żeby lepiej leżał konkretnie na Twojej figurze? Na panelu porozmawiamy o podstawach konstrukcji odzieży, dobiorze tkanin pod projekt i odwzorowywaniu fikcyjnych strojów w realnym życiu niezależnie od wzrostu czy rozmiaru noszącego 🙂
Gdzie: Art Room – panelowa 1, blok: cosplay


Domowe studio fotograficzne – porady i przemyślenia – prowadzący: made by Dobrochna (prelekcja)
Marzy Ci się własny tematyczny, domowy kącik do robienia selfie w cosplayu? A może jesteś fotografem, dysponujesz większym metrażem i chciałbyś go wykorzystać do urządzenia studio, ale nie wiesz „z czym to się je”? Jeśli tak to ten panel jest właśnie dla Ciebie! Pogadamy sobie o tym gdzie wyhaczyć tanie sztuczne kwiaty, jak samemu przygotować dekoracje, jak budżetowo znaleźć fajne meble a przede wszystkim, jak to wszystko ogarnąć żeby kompletnie się nie zagracić!
Gdzie: Art Room – panelowa 1, blok: cosplay


Jak przygotować się do szycia cosplayu – prowadzący: Wero (prelekcja)
Marzy Ci się Twój pierwszy samodzielnie wykonany strój, lub chcesz wiedzieć jak lepiej się zorganizować? Na prelekcji poznasz kilka przydatnych informacji,które powiedzą Ci od czego zacząć, by ułatwić sobie pracę nad strojem.
Gdzie: Sumeru – Project Genshin, blok: cosplay


Jak zmienić swoją pasję w pracę – zawód artysta influencer – prowadzący: Kanto Cosplay (prelekcja)
Podczas panelu dowiesz jak jak zmienić swoją pasję w pracę, będzie to poradnik dla artystów chcących rozpocząć swoją przygodę w social mediach. Podczas prelekcji uczestnicy dowiedzą się jak spieniężyć swoje hobby, jak efektownie posługiwać się social mediami i umiejętnie wypromować swoją pracę. Zostanie im przekazana wiedza z zakresu tego, jak sprawnie zbierać dane, analizować je i wykorzystywać na swoją korzyść. Uczestnicy prelekcji dowiedzą się również o tym jak działa algorytm poszczególnych aplikacji! Zostaną in również pokazane aplikacje, które ułatwią im działanie w social mediach. W świat mediów społecznościowych wprowadzi ich Kanto Cosplay.
Gdzie: Różności – panelowa 2, blok: cosplay


Jak zrobić cosplay od podstaw? – prowadzący: Wilczyca (prelekcja)
Chcecie zacząć cosplay ale nie wiecie od czego zacząć? Lub po prostu chcecie dostać rady co i jak zrobić? Jako początkująca cosplayerka przeprowadzę Was przez mój proces i razem nauczymy się na swoich błędach!
Gdzie: NanoKarrin, blok: cosplay


Januszowe settingi – warsztaty tworzenia ładnych scenografii bez dużych środków – prowadzący: TheWprdls (warsztaty)
Ile można robić na białej ścianie w pokoju, w dodatku przy słabym świetle biurowej lampki i z kaloryferem obok? Na dwugodzinnych warsztatach przybliżymy Wam temat, jak z niczego zrobić coś, a także jak ustawić posiadane oświetlenie tak, żeby uzyskać pożądany efekt podobny do tych dostępnych w prostych fotostudio na konwentach. Wprowadzimy Was w tajniki cosplayowego feng shui jak na prawdziwego janusza biznesu przystało – bez wielkich kosztów, ale z efektem wow. Panie Areczku, wpadnie Pan?
Gdzie: Warsztatowa – panelowa 6, blok: cosplay


Komunikacja w fotografii cosplayowej – do and don’t z punktu widzenia fotografów i cosplayerów – prowadzący: TheWprdls (prelekcja)
Fotograf znowu nie oddaje zdjęć przez dłuższy czas? Cosplayerzy wymyślają coraz to więcej poprawek z każdą kolejną wiadomością? A może Wasza dyskusja pojawiła się na jakiejś dramowej grupce fandomowej, przez co straciliście czas i nerwy próbując wyjaśnić swoje racje? Przedstawimy Wam racjonalny punkt widzenia z obu stron nierzadkich konfliktów i opierając się o regulacje prawne czy przyjęte normy społeczne postaramy się pokazać, jak się zabezpieczyć i doprowadzić do najbardziej poprawnej PRowo dyskusji.
Gdzie: Art Room – panelowa 1, blok: cosplay


Konkurs Cosplay – prowadzący: AnimeCon (wydarzenie)
Główny punkt programu konwentu – konkurs cosplay. Zapraszamy na scenę główną!
Gdzie: Scena – Main Room (duża sala gimnastyczna), blok: cosplay


Tricki cosplayowe – podstawowa wiedza każdego cosplayera – prowadzący: Riisny (prelekcja)
Jesteś nowy w cosplayu, lub planujesz dopiero zacząć swoją przygodę z tym hobby? Na tej prelekcji poznasz tricki, które powinien znać każdy cosplayer. Co zrobić by wigcap się nie przesuwał? Jak zadbać o to, aby długa peruka się nie plątała? Jak utrwalić makijaż czy umocować dodatki, by nie zgubić ich na konwencie? Wszystkiego dowiedziecie się tutaj!
Gdzie: Art Room – panelowa 1, blok: cosplay


Visual effects w fotografii cosplayowej – prowadzący: Brinnan Photography (prelekcja)
W erze Photoshopa i generatorów AI efekty wizualne stają się coraz bardziej rzeczywiste i magiczne. Przy odrobinie chęci i kreatywności można samemu stworzyć bardzo ciekawe, dynamiczne zdjęcia, które już jako RAW będą zachwycać. W trakcie prelekcji przedstawię dwie ścieżki, dzięki którym gotowe zdjęcia będą robić efekt WOW! W pierwszej kolejności zaprezentuję kilka prostych gadżetów (część można zrobić samemu!) i sposobów, dzięki którym już na etapie sesji zdjęciowej można stworzyć magiczne efekty. A następnie pokażę kilka prostych trików, dzięki którym gotowe zdjęcie nabierze magicznego klimatu. Opowiem również o sposobach na ułatwienie postedycji i zachowanie naturalności światła przed dodaniem odpowiednich efektów.
Gdzie: Art Room – panelowa 1, blok: cosplay


Śmiałym krokiem przez konkursy cosplay – prowadzący: Dorian Makbeth, Kairi in Cosplayland (prelekcja)
Myślisz o tym, żeby wziąć udział w konkursie cosplay, ale na samą myśl o występie paraliżuje Cię strach? A może uważasz że Twój strój nie jest wystarczająco dobry, żeby pokazać go szerszej publice i jurorom? Serdecznie zapraszamy na panel „Śmiałym krokiem przez konkursy cosplay”, na którym postaramy się rozwiać Twoje wątliwości i udowodnić Ci, że konkursy nie są tak straszne, jak je malują. Mamy nadzieję, że dzięki naszej prelekcji będziesz już niedługo mógł postawić swoje pierwsze kroki na scenie cosplayowej!✨
Gdzie: Art Room – panelowa 1, blok: cosplay


Ewolucja konwentów mangowych na przestrzeni lat – prowadzący: Duo (panel dyskusyjny)
Prelekcja na której dowiecie się jak zmieniały się konwenty na przestrzeni lat. Jakie zmiany zaszły w polskim fandomie od 2005 roku do teraz?
Gdzie: Anime24, blok: fandom


Poznaj konwent od wewnątrz – o orgowaniu słów kilka – prowadzący: WiDim (prelekcja)
Fandom mangi i anime ciągle rośnie, a wraz z nim chęć konwentowania. Na tym panelu dowiecie się podstawowych informacji odnośnie tego jak organizowane są imprezy fanowskie (konwenty) 🙂 Panel będzie podzielony na część wykładową i dyskusyjną. Prowadzący organizował takie imprezy jak Pyrkon, Falkon, Animecon, Nejiro, Mochicon i inne.
Gdzie: Różności – panelowa 2, blok: fandom


Warsztaty tworzenia konwentowej atrakcji – prowadzący: Tora (warsztaty)
Zastanawialiście się kiedyś jak zrobić konwentową atrakcje, ale nie wiedzieliście jak się za to zabrać? W takim razie nie martwcie się, gdyż tu jestem! Razem spróbujemy stworzyć konwentowe atrakcje: czy to na poważnie, czy humorystycznie. Przejdziemy wspólnie wszystkie etapy, począwszy od szukania inspiracji, poprzez tworzenie tytułu oraz opisu, aż do przygotowania wstępnego przebiegu panelu. Jeśli chcecie się czegoś dowiedzieć, pośmiać i dać upust swojej kreatywności to serdecznie Was zapraszam!
Gdzie: Anime24, blok: fandom


Wpisz sobie konwent w CV – prowadzący: Pchełka (prelekcja)
Szukasz pracy ale jedyne co robisz to jeździsz na konwenty? Nie bój żaby, na tej prelekcji dowiesz się jak konwenty pomogą Ci na rynku pracy.
Gdzie: NanoKarrin, blok: fandom


Antropomorfizm – czyli futrzani przyjaciele człowieka w dziełach kultury, którymi sami chcemy być – prowadzący: Tora (panel dyskusyjny)
Legendarny OG futrzasty panel powraca w przyjaznej dla Wszystkich odsłonie! Ogony, kocie uszka, skrzydła i łapy. Czy pokochaliście kiedyś zwierzęce postacie i zaprzeczaliście, że jesteście futrzani? Jeśli tak, to znaleźliście się w idealnym miejscu. Z tej ścieżki nie ma odwrotu. Zapraszamy Was na panel, na którym udowodnimy Wam, że jesteście furasami. Już nic nie będzie takie, jak dawniej.
Gdzie: Anime24, blok: integracja


Belgijka – prowadzący: Akusaga, Domsi, NIEBIESKA KINGA – Tanoshii (wydarzenie)
Taniec integracyjny „Belgijka” to nieodłączny element każdego konwentu. Serdecznie zapraszamy, zwłaszcza tych z Was, którzy jeszcze nigdy nie próbowali! Załóżcie wygodne buty, będzie skakane 🙂
Gdzie: Strefa integracyjna (mała sala gimnastyczna), blok: integracja


DDR – Moje pierwsze kroki na macie – prowadzący: Lisia Nora DDR (warsztaty)
Chciałbyś dowiedzieć się czym jest StepMania? DDR? Chcesz spróbować zagrać, ale boisz się od razu skakać przed wszystkimi? W takim razie wpadnij na to przystępne wprowadzenie dla początkujących!
Gdzie: Lisia Nora DDR, blok: integracja


Genshinowy blok planszówkowy – prowadzący: Yoshi, Tonayo (wydarzenie)
Masz chwilę czasu i chcesz się zagrać w genshinowe planszówki? Spróbuj swoich sił grając w Genshinopoly, Eksplodujące Dodoco, TCG i Genshinowe Memory, a nie będziesz się nudzić!
Gdzie: Sumeru – Project Genshin, blok: integracja


Gra o kalmara – zawody sportowo integracyjne – prowadzący: Mlem Crew (wydarzenie)
Jesteście gotowi stawić czoła losowi? W naszych zawodach sportowych będziecie musieli zaufać sobie i jak i nieznajomym, by przetrwać do samego końca! Czekają na Was konkurencje bardziej i mniej znane… Odważycie się? Zapraszamy!
Gdzie: Strefa integracyjna (mała sala gimnastyczna), blok: integracja


Kalambury – prowadzący: Akusaga, Domsi, NIEBIESKA KINGA – Tanoshii (wydarzenie)
Zapraszamy na towarzyskie kalambury! Pula haseł zawiera tematykę anime, zawodów oraz zwierząt (a być może coś jeszcze…?) Jeśli lubisz kalambury bez rywalizacji – czysto dla zabawy! – to ta atrakcja jest właśnie dla Ciebie.
Gdzie: Strefa integracyjna (mała sala gimnastyczna), blok: integracja


Karaoke z NanoKarrin – prowadzący: Wilczyca (wydarzenie)
Karaoke z NanoKarrin! Przyjdź i baw się, śpiewając nasze najlepsze covery piosenek z anime!
Gdzie: NanoKarrin, blok: integracja


Konwentowe gry improwizacyjne – prowadzący: Fandomowy Serek – Szczeciński Klub Azji (wydarzenie)
Czas na nocną rozrywkę. Przygotowaliśmy dla Was kilka gier improwizacyjnych, których nazwy zachowamy w sekrecie. Przygotujcie się na mnóstwo funu i zabawy, gdyż będziemy robić coś czym zwykle zajmują się kabarety.
Gdzie: Strefa integracyjna (mała sala gimnastyczna), blok: integracja


Kpop Random Play Dance – prowadzący: Mlem Crew (wydarzenie)
Kpop Random Play Dance – znanazabawa, w której czekają na Was popularne piosenki zarówno najnowszych jak i tych starszych generacji kpopu! Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie, nie bójcie się zaprezentować Waszych talentów!
Gdzie: Strefa integracyjna (mała sala gimnastyczna), blok: integracja


Mafia (można dołączyć w dowolnym momencie) – prowadzący: Mafia DOD (wydarzenie)
Trwa starcie między policją a mafią. W międzyczasie szaleńcy wprowadzają chaos! Wpadnij do nas na krótkie sesje autorskiej mafii! Jedna gra trwa od 40 minut do 2 godzin, możesz dołączyć w dowolnym momencie do zabawy ^^
Gdzie: Scena – Main Room (duża sala gimnastyczna), blok: integracja


Mafia, 19:00 – 24:00 (można dołączyć w dowolnym momencie) – prowadzący: Mafia DOD (wydarzenie)
Trwa starcie między policją a mafią. W międzyczasie szaleńcy wprowadzają chaos! Wpadnij do nas na krótkie sesje autorskiej mafii! Jedna gra trwa od 40 minut do 2 godzin, możesz dołączyć w dowolnym momencie do zabawy ^^
Gdzie: Strefa integracyjna (mała sala gimnastyczna), blok: integracja


Przewodnik po rozpoczęciu przygody z Just Dance: Gra i Community – prowadzący: The House of Just Dance (prelekcja)
Gdzie: The House of Just Dance, blok: integracja


Speed Friending – prowadzący: Akusaga, Domsi, NIEBIESKA KINGA – Tanoshii (wydarzenie)
Chcesz znaleźć nowych konwentowych znajomych, ale nie masz jak? Speed Friending przychodzi z pomocą! Twoim zadaniem będzie zapoznać się i porozmawiać z losowo wybraną osobą. Nie bój się o brak pomysłów na tematy rozmowy – otrzymasz od nas ściągę z pytaniami, które można sobie nawzajem zadawać. Pamiętaj jednak, że zegar tyka – na rozmowę macie tylko kilka minut, po której następuje rotacja par. Serdecznie zapraszamy!
Gdzie: Strefa integracyjna (mała sala gimnastyczna), blok: integracja


To nie byłem ja! – gra improwizacyjna – prowadzący: Orzecho (wydarzenie)
Co się stanie, kiedy spotkają się konwentowa Mafia i RPG-i w norweskim stylu? Jeśli jesteś ciekawy, dołącz do naszej grupy dochodzeniowej by odkryć, czy to Ty zabiłeś!
Gdzie: NanoKarrin, blok: integracja


Turniej Chunithm, zaawansowany – prowadzący: EDW (konkurs)
Gdzie: EDW – gry rytmiczne, blok: integracja


Turniej Chunithm, średniozaawansowany – prowadzący: EDW (konkurs)
Gdzie: EDW – gry rytmiczne, blok: integracja


Turniej Just Dance Solo – prowadzący: The House of Just Dance (konkurs)
Turniej gry Just Dance solo. Pokaż co potrafisz!
Gdzie: The House of Just Dance, blok: integracja


Turniej Puyo Puyo Tetris na dwie ręce – prowadzący: Chaos (konkurs)
Turniej Puyo Puyo Tetris na nietypowych zasadach 😉 To niezwykły tetris na niezwykłych zasadach. Przyjdź, przekonaj się.
Gdzie: Konsolówka, blok: integracja


Turniej Rounds – prowadzący: Konsolówka (konkurs)
Na zakończenie konwentu dynamiczna minigierka, w której wszystko może się zdarzyć. Polecamy!
Gdzie: Konsolówka, blok: integracja


Turniej StepMania – prowadzący: Lisia Nora DDR (konkurs)
Myślisz, że jesteś najlepszym graczem DDR na konwencie? Przyjdź, sprawdź się. Nagrody dla wszystkich, którzy przejdą do głównego etapu! Dla sprawniejszego przebiegu turnieju, zapoznaj się wcześniej z zasadami na lisianora.eu/zasady.html
Gdzie: Lisia Nora DDR, blok: integracja


Turniej Tekken 7 – prowadzący: Konsolówka (konkurs)
Turniej Tekken 7. Gramy standardowo BO3 i loser bracket.
Gdzie: Konsolówka, blok: integracja


Turniej Ultrastar – prowadzący: Ultrastar T.A. (konkurs)
Gdzie: Ultrastar, blok: integracja


Turniej gry Go – prowadzący: Klub Honte – Polskie Stowarzyszenie Go (konkurs)
Jesteś najlepszym graczem Go na konwencie? Przekonajmy się!
Gdzie: Gry japońskie, blok: integracja


Turniej premierowy MK1 – prowadzący: Konsolówka (konkurs)
Turniej Mortal Kombat 1. Gramy standardowo BO3 i loser bracket.
Gdzie: Konsolówka, blok: integracja


Turniej: Eksplodujące kotki – prowadzący: Gamesroom (konkurs)
Dla ludzi, którzy kochają koty… i wybuchy? Turniej gry planszowej Eksplodujące kotki. Serdecznie zapraszamy!
Gdzie: Gamesroom, blok: integracja


Turniej: Ubongo – prowadzący: Gamesroom (konkurs)
Wytęż swój umysł, stań do walki z czasem, bądź szybszy od innych i zgarniaj klejnoty. Kto zdobędzie ich najwięcej, wygrywa. Turniej gry planszowej Ubongo. Serdecznie zapraszamy!
Gdzie: Gamesroom, blok: integracja


Warsztaty tańca – układy z najnowszej edycji Just Dance – prowadzący: The House of Just Dance (warsztaty)
Gdzie: Strefa integracyjna (mała sala gimnastyczna), blok: integracja


Wspólna komórka mózgowa – jak dobrze znasz swojego partnera? – prowadzący: Chaos (konkurs)
Konkurs dla duetów ludzi o wspólnych zainteresowaniach, podobnych skojarzeniach, i tych samych reakcjach, dla przyjaciół którzy używają tej samej szarej komórki. Niech wygrają ci, którzy myślą najtaksamiej!
Gdzie: Różności – panelowa 2, blok: integracja


Zazen – medytacja zen, sesja 1 – prowadzący: Mnich Buddyjski Czcigodny Kanzen (wydarzenie)
Zazen – medytacja zen. Ciało, oddech, umysł – fundament ludzkiego życia i zen. Sesja trwa 30 min – zapraszamy w luźnym, wygodnym stroju umożliwiającym siedzenie w pozycji ze skrzyżowanymi nogami lub klęcząc po japońsku (seiza).
Gdzie: Strefa integracyjna (mała sala gimnastyczna), blok: integracja


Zazen – medytacja zen, sesja 2 – prowadzący: Mnich Buddyjski Czcigodny Kanzen (wydarzenie)
Zazen – medytacja zen. Ciało, oddech, umysł – fundament ludzkiego życia i zen. Sesja trwa 30 min – zapraszamy w luźnym, wygodnym stroju umożliwiającym siedzenie w pozycji ze skrzyżowanymi nogami lub klęcząc po japońsku (seiza).
Gdzie: Strefa integracyjna (mała sala gimnastyczna), blok: integracja


Chongqing, Shanghai i inne chińskie megamiasta – prowadzący: Ariel (prelekcja)
Kojarzycie te cyberpunkowe obrazki czy filmiki z internetu z chińskimi miastami pełnymi neonów i innych futurystycznych elementów? Zapraszam Was na szybkie przedstawienie najbardziej 'aesthetic’ i 'futuristic’ (a może nie do końca?) chińskich miast.
Gdzie: Wschodnia – panelowa 4, blok: wschodni


Czy w Inazumie straszy? Japońskie istoty nadnaturalne w Genshin Impact – prowadzący: Vivid (prelekcja)
Zapraszam na prelekcję o inazumskich youkai. Poznamy wierzenia związane z tymi mitycznymi isotatami, pochodzącymi z japońskich legend.
Gdzie: Sumeru – Project Genshin, blok: wschodni


Genshin Impact: potrawy z Liyue w prawdziwym życiu – prowadzący: Maiika – Szczeciński Klub Azji (prelekcja)
Sajgonki, kurczak w pięciu smakach i pierożki dim sum – kuchnia chińska kojarzy nam się przede wszystkim z takimi potrawami. Jednakże prawda jest taka że to, co możemy zjeść „u chińczyka” to wierzchołek góry lodowej chińskich kulinariów, a o ogromie wykwintnych smaków tradycyjnej kuchni z Chin nie mamy w ogóle pojęcia. Na szczęście Hoyoverse, twórcy kultowej gry Genshin Impact, postanowili nas podszkolić w tym temacie i umieścili wiele z tych wyszukanych dań w menu Liyue, Geo regionu mocno inspirowanego Chinami. Zasiądźmy zatem do tej uczty dla oczu i zobaczmy jakich dań możemy spróbować w Liyue, jakie historie się za nimi kryją i czy osmanthus wine naprawdę smakuje tak jak Zhongli pamięta.
Gdzie: Wschodnia – panelowa 4, blok: wschodni


Genshinowa screenówka – prowadzący: Tonayo (konkurs)
Jesteś genshinowym wyjadaczem czy może tylko tak myślisz? Sprawdź się na screenówce!
Gdzie: Sumeru – Project Genshin, blok: wschodni


Genshinowa screenówka – prowadzący: Vivid, Gumiś, Wero (konkurs)
Jesteś łowcą szczegółów, a może łowcą nagród? Zapraszam na konkurs, gdzie przyda Ci się pamięć wzrokowa, znajomość Genshina oraz duch walki!
Gdzie: Sumeru – Project Genshin, blok: wschodni


Genshinowe Jeden z Dziesięciu – prowadzący: Wero, Gumiś, Vivid (konkurs)
Zapraszamy na wyjatowy turniej Jeden z Dziesięciu, gdzie będziesz mógł popisać się swoją wiedzą z Genshina i zmierzyć się z innymi uczestnikami w walce o wspaniałe nagrody!
Gdzie: Sumeru – Project Genshin, blok: wschodni


Komiks i animacja azjatycka, czyli co się tworzy poza Japonią – prowadzący: Duo, Tora (prelekcja)
Nie samą mangą człowiek żyje! Fani azjatyckiej popkultury coraz częściej sięgają po dzieła, które nie są tworzone w Japonii. Co sprawiło, że media spoza Kraju Kwitnącej Wiśni stają się coraz popularniejsze i z czego to wynika? Czy wiecie, czym różni się manhwa, manhua i webtoon? Dlaczego donghua podbija zagraniczny rynek? W naszej prelekcji przybliżymy Wam szczegóły szerokopojętej fantastyki azjatyckiej oraz powiemy Wam, w jaki sposób przykuwają uwagę zachodniego odbiorcy. Na prelekcji nie zabraknie ciekawych i godnych uwagi tytułów do polecenia! Wciągnijcie się w świat azjatyckiego świata komiksu i animacji razem z nami. Zapraszamy!
Gdzie: Anime24, blok: wschodni


Kwitnące wiśnie w Korei wcale nie są różowe – Korea oczami żyjącego tam przeciętnego Polaka – prowadzący: Liv Choi (prelekcja)
Czy da się mieszkać w Korei za darmo? Da się, ale nie do końca. Na tym panelu dowiecie się jak korzystać z programów edukacyjnych w Azji, jak się odnaleźć w odległym kraju oraz z jakimi kosztami trzeba się liczyć. Szok kulturowy? Przygotuje Was na to oraz opowiem wszystko co mogę, aby udowodnić Wam, że Wasze marzenia są w Waszym zasięgu, a Korea wcale nie jest tak daleko.
Gdzie: Wschodnia – panelowa 4, blok: wschodni


La Belle Fontaine, czyli Genshin 4.0 – Francja oczami Hoyoverse – prowadzący: Xell (prelekcja)
Z początkiem września zostawiliśmy za sobą wschodnie inspiracje, które towarzyszyły nam przez Inazumę i Sumeru, na rzecz regionu na pozór bliższego kulturowo, czyli inspirowanego Francją Fontaine. Ale czy tylko Francją? Co obok crêpes Suzette robi szkockie Haggis, czy Wriothesley jest księciem i jak wymawia się poprawnie Neuvillette? Panel-pogadanka z zacięciem frankofilskim, okraszony solidną dawką (francuskiego, a jakże) humoru!
Gdzie: Wschodnia – panelowa 4, blok: wschodni


O koreańskiej scenie rapperskiej słów kilka – prowadzący: Duo (prelekcja)
Nie samym kpopem Korea działa. Na prelekcji dowiecie się o wielu ciekawych rapperach zarówno tych z młodego pokolenia jak i o osobach które tworzyły scene krapu wiele lat temu.
Gdzie: Anime24, blok: wschodni


Reinkarnacja w wierzeniach shinto i buddyjskich oraz jej ewolucja w popkuturę – czyli jak powstał gatunek isekai w rozumieniu współczesnym – prowadzący: Chiipsaj (prelekcja)
Czy reinkarnację w wierzeniach i gatunek isekai można do siebie porównać? Porozmawiamy sobie o różnych anime bazujących na przeniesieniu naszego bohatera w zupełnie inny świat, porównamy sobie różne twórcze pomysły i zrobimy sobie poradnik isekajowicza, czyli isekajowy survival dla opornych.
Gdzie: Anime24, blok: wschodni


Słowiańskie stworzenia nadnaturalne przez pryzmat pokemonów – warsztaty tworzenia postaci – prowadzący: MiShiGo (warsztaty)
Słowiańskie stwory, demony i straszydła przez pryzmat… pokemonów. Rozwijamy temat z czerwcowego AnimeConu, dodajemy garść nowych paskudów, przyprawiamy dyskusją „co by było gdyby” i mierzymy statystyki mocy.
Gdzie: Wschodnia – panelowa 4, blok: wschodni


Trendy i ulubione motywy ze świata koreańskich webtoonów – edycja romanse historyczne – prowadzący: Kinga (prelekcja)
Jeżeli widziałeś tytuły w stylu „Zostałam reinkarnowana jako villainess w mojej ulubionej noweli” czy „W tym życiu będę żyła długo i szczęśliwie” to ten panel jest dla Ciebie. Podczas prelekcji porozmawiamy o wysypie webtoonów z motywami regresji, isekai i villaines. Dlaczego są popularne, jakie są ich zalety i wady oraz jakie wątki są w nich na tyle częste że znamy je na pamięć.
Gdzie: Wschodnia – panelowa 4, blok: wschodni


„Koe no Katachi” czyli depresja na ekranie – jak rozpoznawać i wspierać w chorobie – 18:30-20:00 – prowadzący: Psychologiczne Szopy (prelekcja)
Depresja jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń zdrowia psychicznego, które dotyka ludzi w różnym wieku, pochodzących z różnego środowiska. Choć potrafi mieć wiele twarzy – niezmiennie stanowi źródło wielkiego cierpienia dla osób jej doświadczających. Nieleczona depresja może skończyć się nawet śmiercią, dlatego tak ważne jest aby szybko i adekwatnie reagować na niepokojące nas sygnały. Jeśli chcesz nauczyć się jak efektywnie wspierać, a także rozpoznawać objawy depresji zarówno u siebie, jak i u Twoich bliskich – ta prelekcja jest dla Ciebie. Dzięki studium przypadku bohaterów anime „Koe no katachi” będziemy mogli bliżej poznać różne twarze depresji i zagłębić się w tematykę zaburzeń psychicznych. Zapraszamy!
Gdzie: Różności – panelowa 2, blok: zachodni


Co nie pasuje? – konkurs rozpoznawania muzyki z gier – prowadzący: Chaos (konkurs)
Rozpoznajesz gry po muzyce natychmiast, masz skatalogowane w głowie różne wersje tych samych utworów, i pamiętasz co jest czyim tematem muzycznym? Gratuluję, masz naprawdę niszowy zestaw umiejętności, który może dać Ci zwycięstwo w tym konkursie 😉
Gdzie: Art Room – panelowa 1, blok: zachodni


Disney i nie tylko – quiz muzyczny – prowadzący: Hesu (konkurs)
Quiz muzyczny z wszelakich animacji. Poziom trudności: średni. Jak dobrze znasz stare i nowe bajki?
Gdzie: Różności – panelowa 2, blok: zachodni


Dyskusja na temat wydawnictw mangowych i light novel w Polsce – prowadzący: BartG, Glockens – Golden Weebs (panel dyskusyjny)
Jakie problemy trapią polskie wydawnictwa? Dlaczego mamy w Polsce tak mało light novelek? Skąd się biorą wszelakie opóźnienia? Odpowiedzmy sobie na te pytania, jak i wiele innych dotyczących rodzimego rynku wydawniczego.
Gdzie: Art Room – panelowa 1, blok: zachodni


Ja a moje myśli i emocje – jak nie dać się im zwariować – limit miejsc: 15 – prowadzący: Psychologiczne Szopy (warsztaty)
Czy kiedykolwiek czułeś, że Twoje myśli czy emocje tak zaprzątają Ci głowę, że przeszkadza to w pełnym przeżyciu chwili? Czy masz wrażenie, że przez pogrążanie się w nich coś tracisz? Jeśli chcesz nauczyć się żyć w „tu i teraz” – ten warsztat jest dla Ciebie! W jego trakcie dowiesz czym jest „fuzja” i jak może ona wpływać na nasze codzienne funkcjonowanie. Poznasz też różne sposoby na „odklejenie się” od swoich myśli lub emocji i nabranie do nich zdrowego dystansu. Podczas warsztatu będziesz mieć okazję do przećwiczenia na sobie technik uważności i samodzielnego ocenienia, które z nich wydają Ci się atrakcyjne na tyle, aby praktykować je w życiu codziennym. Dołącz do nas i razem zgłębiajmy bycie w „tu i teraz”!
Gdzie: Warsztatowa – panelowa 6, blok: zachodni


Kobiety w folklorze japońskich i słowiańskich istot nadnaturalnych – przegląd i porównanie – prowadzący: MiShiGo (prelekcja)
Pożenienie motywów japońskich Youkai i słowiańskich istot nadnaturalnych w zawężeniu do wyjątkowo kapryśnych, podstępnych i złośliwych bab: Kim są? Jak ich nie szukać? Kiedy i gdzie się kąpią? Odpowiemy sobie na te pytania oraz poznamy ich specyficzny savoir vivre i sposoby na przeżycie takiego spotkania.
Gdzie: Wschodnia – panelowa 4, blok: zachodni


Mechanizm gacha w grach – pułapki deweloperów na ludzki umysł – prowadzący: Gumiś (prelekcja)
Kilka słów o uzależnieniach, o mechanizmach oddziałujących na ludzki umysł, o pułapkach i sztuczkach deweloperów.
Gdzie: Sumeru – Project Genshin, blok: zachodni


Mem z dziesięciu – prowadzący: Madok (konkurs)
Wiecie, w co pewien człowiek będzie grał podczas sylwestra albo jakiej firmy miał hamulce słynny Paweł Jumper? Jeśli tak, to wiedzę z tych i wielu innych większych lub mniejszych memów sprawdzicie na wiedzówce w formacie „Jeden z dziesięciu”.
Gdzie: Różności – panelowa 2, blok: zachodni


Nintendo DS – najepiej sprzedający się handheld wszechczasów – prowadzący: Aldar (prelekcja)
Nintendo posiada w swoim dorobku wiele sukcesów, a wśród nich są jedne z najlepiej rozpoznawalnych marek takich jak chociażby Mario czy Zelda. Jednakże i same konsole Nintendo, mimo częstego zacofania w porównaniu do konkurencji w kwestiach technicznych, triumfują w kwestiach najlepiej sprzedających się w historii. Obecnie Switch wskoczył na 3 miejsce w tym zestawieniu, ale wciąż brakuje mu do drugiego w tym zestawieniu Nintendo DS, które jest jednocześnie najlepiej sprzedającym się handheldem w historii. Na tej prelekcji przybliżymy historię tej kultowej marki oraz opowiemy o kilku ponadczasowych grach do których warto wracać nawet dziś.
Gdzie: Wschodnia – panelowa 4, blok: zachodni


Podróżowanie 101 – jak gdzieś pojechać i nie zbankrutować – prowadzący: Darya – Lemurilla (prelekcja)
Marzą Ci się wyjazdy na własną rękę za granicę, ale nie wiesz od czego zacząć? Gdzie znaleźć samoloty, gdzie hotele i co w ogóle robić w obcych miastach? Ten panel pozwoli Ci ogarnąć podstawy planowania pierwszych małych wyjazdów!
Gdzie: Różności – panelowa 2, blok: zachodni


Przegląd spooky easter eggów i creepypast z gier – czyli czego baliśmy się za dzieciaka – prowadzący: Laurent ”Laindire” (panel dyskusyjny)
Przegląd historii i mitów, które na długo zapadły w pamięć graczom danych gier oraz były kultowe na tyle, że obiegły echem całą społeczność. Który z graczy ”Minecrafta” nie słyszał legendy o Herobrinie? Być może wiecie nawet jaki mroczny sekret kryje się za okrzykami Headcrabów z ”Half-life 2”? Jeszcze parę lat temu, prawie każda topowa gra miała ukryty w sobie jakiś straszny smaczek. Przekonajmy się o jak wielu z nich jeszcze pamiętamy!
Gdzie: Różności – panelowa 2, blok: zachodni


Psychoedukacja: najczęstsze choroby i zaburzenia oraz sposoby pomocy psychologicznej – 17:00-18:25 – prowadzący: Psychologiczne Szopy (prelekcja)
Jeśli interesuje Cię zdrowie psychiczne, chcesz dowiedzieć się więcej na temat najczęstszych zaburzeń, a także poznać skuteczne sposoby wsparcia dla siebie bądź bliskiej Ci osoby – ta prelekcja jest dla Ciebie. Poznasz specyfikę konkretnych chorób i zaburzeń psychicznych, która pomoże Ci lepiej zrozumieć osoby się z nimi zmagające. Dowiesz się też w jaki sposób możesz reagować i pomóc, nie będąc przy tym specjalistą. Przyjrzymy się historii kultowych postaci anime i odkryjemy, że trudności, z którymi się zmagają są ponadczasowe i mogą dotyczyć każdego z nas. Zapraszamy!
Gdzie: Różności – panelowa 2, blok: zachodni